Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wybrzeże Kości Słoniowej, największy producent ziarna kakaowego, podnosi jego cenę o 50 proc.

Wybrzeże Kości Słoniowej, największy producent ziarna kakaowego, podnosi jego cenę o 50 proc.
Wybrzeże Kości Słoniowej odpowiada za około 40% światowej produkcji kakao. Na zdj. pracownicy afrykańskiej farmy pakujący ziarno kakaowca. (Fot. SIA KAMBOU/AFP via Getty Images)
Wybrzeże Kości Słoniowej, które jest największym producentem ziarna kakaowego na świecie, od dzisiaj podniesie jego cenę o 50 proc., z 1 000 do 1 500 franków CFA (z 1,65 do 2,47 USD) za kilogram - podał wczoraj portal Abidjan, powołując się na źródła w firmach eksportowych.
Reklama
Reklama

Według tych źródeł podwyżka zostanie zatwierdzona przez prezydenta Alassane Ouattarę, który wcześniej zaakceptował propozycję ceny w przedziale 1 100-1 200 franków CFA za kilogram, ale potem zmienił zdanie i poprosił o jeszcze wyższą cenę, oczekiwaną przez producentów.

Decyzja zapada w momencie, gdy ceny kakao wzrosły ponad trzykrotnie w 2023 roku, przekraczając tuż przed świętami 10 tys. USD za tonę.

Wzrost ceny ten wynika z niskich plonów w Afryce Zachodniej, gdzie znajduje się około 70 proc. światowych upraw kakao. Niskie plony spowodowane są niespotykaną w wielu częściach Afryki suszą.

Młode strąki kakaowca potrzebują dużo wody, by się rozwinąć, jednak wszystkie kraje leżące wzdłuż Zatoki Gwinejskiej doświadczają bardzo wysokich temperatur, które od miesięcy znacznie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Pora deszczowa już powinna się zacząć, ale wciąż jest sucho i gorąco.

Czytaj więcej:

Cena kakao bije rekordy. Skutki El Niño uderzają w konsumentów na całym świecie

Kakao jest obecnie droższe od miedzi. Ceny czekolady pójdą w górę

  Komentarze
  • Kux 33
   2 kwietnia, 16:18

   Nie wybrzeże kości słoniowej tylko korporacje tam będące które skolonizowały kraj przeważnie anglosaskie pazerność nie zna granic żądza pieniądza jest wszechwładna a jak za drogo to zmniejszyć zamówienia o pół to ceny wrócą do normy.

  • Olek
   2 kwietnia, 21:29

   Jeśli międzynarodowe korporacje przestały by unikać płacenia podatków w Afryce to dodatkowe 90mld $ trafiło by w ich ręce. Czyli tyle samo ile wynosi zagraniczna pomoc. Są biedni bo są okradani.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama