Menu

Wybory w UK: Konserwatyści zapowiadają redukcję imigracji

Wybory w UK: Konserwatyści zapowiadają redukcję imigracji
Patel zaznaczyła, że przypadku objęcia władzy przez Partię Pracy nastąpi znaczny wzrost imigracji. (Fot. Getty Images)
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel oświadczyła dzisiaj, że konserwatyści zmniejszą imigrację ogółem do Wielkiej Brytanii. Choć nie zadeklarowała żadnych pułapów, jest to na razie najdalej idąca obietnica w tej sprawie ze strony rządzącej partii.
Reklama

"Ograniczymy imigrację ogółem, ale jednocześnie będziemy bardziej otwarci i elastyczni wobec osób o wysokich kwalifikacjach, których potrzebujemy, takich jak naukowcy i lekarze" - oświadczyła Patel, zastrzegając zarazem, że "będzie to możliwe tylko wtedy, gdy wybrany zostanie konserwatywny rząd mający większość, dzięki czemu będziemy mogli opuścić UE z porozumieniem".

Kwestia imigracji, choć jest bardzo ważna dla dużej części elektoratu, w kampanii przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin na razie znajduje się na dalszym planie. Czołowi politycy Partii Konserwatywnej wstrzymują się z deklaracjami w tej sprawie do czasu przedstawienia programu wyborczego.

Wiadomo, że rząd wprowadzi po wyjściu z Unii Europejskiej i zakończeniu w 2021 r. okresu przejściowego imigracyjny system punktowy, wzorowany na stosowanym w Australii, który ocenia przydatność kandydatów dla gospodarki.

Stosowany on byłby zarówno wobec potencjalnych imigrantów z UE, jak i z pozostałych państw. Jednak szczegóły planu nie zostały jeszcze przedstawione.

Politycy Partii Konserwatywnej unikają deklaracji w kwestii imigracji też dlatego, że ich dotrzymywanie im nie wychodzi. Od kampanii w 2010 r. konserwatyści w każdych kolejnych wyborach obiecywali ograniczenie migracji netto do poziomu poniżej 100 tys. osób rocznie, ale nawet nie zbliżyli się do tego celu.

Opozycyjna Partia Pracy też ma problem z tym tematem. Chce ona renegocjacji umowy z UE w sprawie Brexitu, aby Wielka Brytania pozostała w jednolitym unijnym rynku, co by oznaczało utrzymanie swobody przepływu osób. Jednak spora część jej wyborców, zwłaszcza z przemysłowych terenów północnej Anglii, głosowała za wyjściem z UE właśnie dlatego, by zatrzymać napływ migrantów.

Zapowiedź Patel wskazuje, że imigracja stanie się wkrótce jednym z głównych tematów wyborczych. (Fot. Getty Images)

Dzisiejsza zapowiedź Patel wskazuje jednak, że kwestia imigracji stanie się wkrótce jednym z głównych tematów wyborczych. Podkreśliła ona, że w przypadku objęcia władzy przez Partię Pracy nastąpi znaczny wzrost imigracji, co zwiększy presję na system opieki zdrowotnej i inne świadczenia publiczne.

Czytaj więcej:

Sondaże: Na miesiąc przed wyborami prowadzą konserwatyści Johnsona

Tusk ostrzega: Po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie outsiderem

Johnson zapowiada "koniec przepaści między bogatymi a biednymi"

  Komentarze
  • Wasp
   14 listopada 2019, 17:36

   Niech ta Patel nie zapomina skad pochodzi..

  • No tak
   14 listopada 2019, 19:04

   Tylko ona jest emigrantka jak moze mowic o emigracji emigrant
   Maja do tego prawo rodowici Anglicy

  • Grazka
   14 listopada 2019, 20:47

   Konserwatysci to bogaci Ludzie dla NICH wazniejsi BEDA bogaci Rosjanie szejkowie .Pokaza niedlugo co potrafia .Niestety Europa nie umie pokazac kto wazniejsza. JEZELI BEDA CHCIEC WYDALAC TO TAK POWINNY ZROBIC INNE KRAJE Z BRYTYJCZYKAMI .NIESTETY KAZDY LIZE TYLEK UK I TO JEST PROBLEM

  • Rodak
   14 listopada 2019, 21:59

   Niech idzie na pole zbierac warzywa w te ulewy to zobaczymy komy du..a zmieknie bedzie uciekała do swojego bagna a nie mordą szczekała

  • Ja ebie
   15 listopada 2019, 02:52

   Co ograniczac jak tu nikt nie chce przyjezdzac juz

  • Nono
   15 listopada 2019, 06:07

   Niestety , hipokryzja pełną parą. Zapomniał wół jak cielęciem był.

  • Tolek Banan
   15 listopada 2019, 07:02

   To sie wlasnie nazywa HIPOKRYZJA

  • Do Pateli
   15 listopada 2019, 11:14

   Niech pani nie bedzie taka rasistką i nie tylko wytyka palcami imigracji z Europy
   A co pani powie co było przed nami ile to przyjeżdża i przyjeżdżało od pani z rodziny nic nie mam przeciwko bo sam jestem imigrantem ale nikt nie bedzie mówił o mnie a o swoich nic
   Czyli pani Patelo jak chcesz to dam ci numer i pogadamy twarzą w twarz

  • Trde
   15 listopada 2019, 14:04

   Moim zdaniem to jedyne co się zmieni to zwiększy emigracja z poza UE czyli Azja etc
   Spadnie emigracja z Uni...
   UK stracone królestwo.

  • Maro
   29 listopada 2019, 02:27

   Nie jestesmy zadnymi emigrantami ,nie dajmy soba tak zamiatac jak szczotka . Ja nigdy nie opuscilem Europy .Jesli anglik jedzie do Szkocji to tez jest emigrant ..!?W Hiszpani Anglicy nie nazywaja sie emigrantami Przeciez on dobrze wie ze bez umowy UK jest niczym .Pozatym jako Polacy powinnismy walczyc o swoje .Zbiorowy pozew przeciwko UK o odszkodowania za czas stracony tutaj . Za traume jak przezylismy ponizani za najnizsza krajowa .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.10.2020
  GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości