Menu

Wybory w Irlandii. Trzy partie z identycznym wynikiem

Wybory w Irlandii. Trzy partie z identycznym wynikiem
Niespodziewany rezultat wczorajszych wyborów parlamentarnych w Irlandii - jak wynika z sondaży exit polls, na czele, z niemal identycznym poparciem, znalazły się trzy partie - rządząca Fine Gael, lewicowa Sinn Fein i główne dotychczas ugrupowanie opozycji Fianna Fail.
Reklama

Otrzymały one odpowiednio - 22,4 proc., 22,3 proc. oraz 22,2 proc. głosów, jednak ponieważ margines błędu wynosi 1,3 proc. za wcześnie, by przesądzać o zwycięstwie którejkolwiek z nich. Na dalszych miejscach znalazły się Partia Zielonych - 7,9 proc., Partia Pracy - 4,6 proc., Socjaldemokraci - 3,4 proc. oraz ruch Solidarity - People Before Profit - 2,8 proc.

To, w jaki sposób te wyniki przełożą się na mandaty w Zgromadzeniu Irlandii (Dail Eireann) będzie wiadomo dopiero po pełnym przeliczeniu oddanych głosów, co nastąpi najwcześniej w niedzielę rano.

Wyniki exit polls są lepsze dla premiera Leo Varadkara niż wskazywały przedwyborcze badania opinii publicznej. W nich na prowadzenie w ostatnich dniach wyszła Sinn Fein, wyprzedzając Fianna Fail oraz Fine Gael.

Nawet jeśli Sinn Fein ostatecznie nie zajmie pierwszego miejsca, nie zmienia to faktu, że w wyborach dokonała się ogromna zmiana w irlandzkim systemie partyjnym. Od lat 30. ubiegłego wieku był on zdominowany przez dwie duże partie - Fianna Fail i Fine Gael, które rządziły bądź w koalicji z mniejszymi ugrupowaniami. Teraz ten dwupartyjny układ zmienił się w trójpartyjny.

Sinn Fein może być też zadowolona z wyników, bo w największym stopniu zwiększyła swój elektorat w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat - wówczas uzyskała 13,8 proc. głosów. Zarówno Fine Gael i Fianna Fail w poprzednich wyborach miały większy odsetek głosów niż wskazują teraz sondaże exit polls.

Niemal równe poparcie dla trzech partii oznacza, że bardzo trudno będzie zbudować stabilną koalicję rządową. Fine Gael i Fianna Fail dotychczas kategorycznie wykluczały współpracę z Sinn Fein ze względu na jej powiązania z Irlandzką Armią Republikańską oraz kompletnie odmienne programy gospodarcze. Natomiast koalicja Fine Gael i Fianna Fail - mimo że obie partie programowo nie są od siebie odległe - nigdy w przeszłości nie miała miejsca i na pewno nie jest rozwiązaniem przez nie preferowanym.

Po poprzednich wyborach powołanie rządu zajęło dwa miesiące, a Fine Gael stworzyła gabinet mniejszościowy z poparciem posłów niezależnych i obietnicą Fianna Fail, że ta nie będzie uniemożliwiać sprawowania władzy.

Mimo że najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia Irlandii było w ostatnich miesiącach wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, temat ten w kampanii wyborczej był na dalszym planie, bo główne partie mają w tej sprawie podobne stanowisko. Dominującymi kwestiami były natomiast służba zdrowia, podniesienie wieku emerytalnego, nierówności społeczne i przede wszystkim kryzys mieszkaniowy. To właśnie skupienie uwagi na tych tematach przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Sinn Fein.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama