Menu

Wybory na burmistrza coraz bliżej. Czy Sadiq Khan ma szansę na reelekcję?

Wybory na burmistrza coraz bliżej. Czy Sadiq Khan ma szansę na reelekcję?
Według ekspertów, Sadiq Khan ma dużą przewagę nad przeciwnikami, bo reprezentuje laburzystów, którzy cieszą się sporym poparciem w Londynie. (Fot. Getty Images)
Poziom zadowolenia mieszkańców Londynu z rządów Sadiqa Khana jest 'mieszany' - ujawnił ratusz (City Hall) w oparciu o niezależne statystyki YouGov. Media przypominają, że w maju przyszłego roku odbędą się wybory na burmistrza Londynu, a tym samym nad Tamizą powoli rozpoczyna się kampania wyborcza.
Reklama

YouGov ujawnił, że w maju br. 30 procent londyńczyków było bardzo zadowolonych z urzędowania Khana, podczas gdy 31 procent wyrażało skrajnie przeciwną opinię. Tym samym suma poparcia wynosiła -1 procent netto.

Inne badanie, przeprowadzone przez Greater London Authority wykazało jednak, że w ubiegłym miesiącu poparcie Khana wynosiło +4 proc. netto. Sondaż nie został jednak jeszcze formalnie opublikowany, więc nie są znane jego szczegóły.

Rory Stewart uchodzi obecnie za najmocniejszego rywala Sadiqa Khana. (Fot. Getty Images)

Według brytyjskiej prasy, w przyszłym miesiącu firmy statystyczne zajmą się oceną szans nowych kandydatów. Wśród nich jest Rory Stewart - były polityk Partii Konserwatywnej, który 3 października odszedł z partii i zapowiedział samodzielny start w wyborach na urząd włodarza stolicy.

Oficjalnym kandydatem do walki o fotel burmistrza Londynu ze strony torysów ma być czarnoskóry polityk Shaun Bailey, a ze strony libdemu - Siobhan Benita. Według wstępnych informacji, kandydatką zielonych będzie z kolei Sian Berry. Partia Pracy natomiast oficjalnie będzie popierać Sadiqa Khana, aby urzędował również przez drugą kadencję.

Zdaniem analityków, Khan ma sporą szansę na reelekcję, ponieważ laburzyści cieszą się rekordową popularnością w Londynie. Jego największym konkurentem - według wstęnych ocen ekspertów - może być właśnie Rory Stewart, którego nazywa się "londyńskim Emmanuelem Macronem, który potrafi wynieść się ponad podziały polityczne".

Kto przejmie włądzę w Londynie? Na zdjęciu: Budynek City Hall. (Fot. Getty Images)

Khana najbardziej krytykowany jest za nieradzenie sobie przestępczością w stolicy, a także "przymykanie oka" na opóźniony i pochłaniający gigantyczne fundusze projekt Crossrail.

Czytaj więcej:

Sadiq Khan przyleci do Polski z przesłaniem, że "Londyn jest otwarty"

Władze Londynu chcą śledztwa ws. działań Johnsona jako burmistrza

Rory Stewart odchodzi z Partii Konserwatywnej. Powalczy o władzę w Londynie

  Komentarze
  • Nie
   22 października 2019, 18:29

   Nie

  • Banita
   22 października 2019, 20:52

   Trzeba przyznać Sadiqowi, że wsparł najmniej zarabiających obniżając koszty przejazdu środkami publicznymi i to chyba wszystko. Jak będę "tu" jeszcze to mój głos ma Siobhan Benita

  • Gość
   22 października 2019, 22:03

   Miał być "rent cap" jest ULEZ i najgorszy od lat wzrost przestępczości. I ten pan zasługuje na reelekcję? Niech ktoś mi wymieni jedno osiągnięcie obecnego burmistrza.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama