Menu

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce i UK: Do kiedy rejestracja?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce i UK: Do kiedy rejestracja?
Wybory na polskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja. (Fot. Getty Images)
To już ostatnie dni, by zarejestrować się na wybory do Parlamentu Europejskiego. W zależności od tego, gdzie głosujemy i czy chcemy oddać głos na listę polską czy brytyjską, obowiązują określone terminy rejestracji. Wybory w Polsce odbędą się bowiem 26 maja, a w UK trzy dni wcześniej - 23 maja.
Reklama

Głosowanie w Polsce - niedziela 26 maja

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS, wykonanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl, ponad połowa Polaków "na pewno" albo "raczej" pójdzie w przyszłą niedzielę do urn. 

Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wtorek 21 maja jest ostatnim dniem, kiedy można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce - to rozwiązanie dla przebywających przez dłuższy czas poza miejscem stałego zamieszkania. 

Aby oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, do wtorku 21 maja w urzędzie danej gminy (tam, gdzie chcemy głosować) trzeba złożyć wniosek zawierający: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL (w przypadku obywatela UE nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości), a także adres zamieszkania.

To ułatwienie dla osób, które od dłuższego czasu przebywają poza miejscem zamieszkania. O dopisanie do spisu wyborców mogą wnioskować także osoby bezdomne, które chcą zagłosować.

Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00.

Głosowanie w UK na listę polską - 26 maja

Polacy mieszkający za granicą chcący głosować w wyborach do PE mogą wybierać kandydatów z listy warszawskiej (zobacz TUTAJ). Rejestrować się można poprzez elektroniczny system do czwartku 23 maja TUTAJ

Więcej informacji na temat rejestracji, zasad głosowania i samych wyborów do PE odbywających się na terenie UK można znaleźć na stronie Ambasady RP w Londynie.

Z kolei do piątku 24 maja w swoim urzędzie gminy (gdzie jest się ujętym w spisie wyborców) można odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim.

Brytyjczycy oraz obywatele UE głosujący na listę brytyjską oddadzą swój głos już w najbliższy czwartek 23 maja. (Fot. Getty Images)

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że zaświadczenie jest najprostszym rozwiązaniem dla osób, które chcą oddać głos poza miejscem zamieszkania - zarówno dla osób, które planują wczasy, wyjazd służbowy czy też z innej przyczyny obawiają się, że nie będą mogli zagłosować. Zwróciła uwagę, że jest to zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą znajdowały się w dniu głosowania.

Jak dodała, nawet jeśli wyborca ostatecznie nie wyjedzie, także w miejscu zamieszkania będzie mógł zagłosować na podstawie zaświadczenia. "Bardzo ważne jest, by nie zgubić lub nie zniszczyć zaświadczenia, bo wtedy nie otrzymamy kolejnego i nie zagłosujemy nigdzie, nawet tam, gdzie mieszkamy" - dodała Pietrzak.

Wniosek ws. zaświadczenia można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. O takie zaświadczenie może wystąpić także wyborca wpisany do spisu wyborców przez konsula za granicą; wniosek musi złożyć właściwemu konsulowi do piątku 24 maja.

Lista obwodów głosowania na terenie UK znajduje się TUTAJ

Głosowanie w UK na listę brytyjską - czwartek 23 maja

Brytyjczycy oraz obywatele krajów UE zamieszkali w UK mogli się rejestrować do północy 7 maja, aby oddać głos na kandydatów brytyjskich (na liście londyńskiej znajduje się 1 Polak - Jan Vincent Rostowski, reprezentujący partię proeuropejską ChangeUK).

Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7:00 do 22:00. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama