Menu

Wybory do PE: Facebook złamał zasady

Wybory do PE: Facebook złamał zasady
Organizacja Bits of Freedom wzywa prawodawców UE do wyjaśnienia sprawy. (Fot. Getty Images)
Holenderska organizacja praw cyfrowych stwierdziła, że Facebook nie dotrzymał własnych zasad dotyczących reklam politycznych przed wyborami do PE. Mimo zapewnień koncernu, stowarzyszenie było w stanie wpływać na wyborców w innym kraju - podała dzisiaj agencja Bloomberga.
Reklama

Holenderska organizacja Bits of Freedom (BoF) wskazała, że bez problemu mogła z terytorium swojego kraju i używając lokalnego konta bankowego prezentować treści o charakterze politycznym oraz kierować je bezpośrednio do obywateli innego państwa.

"Facebook umożliwił nam wpływanie na niemieckich wyborców za pomocą holenderskiego konta na platformie i holenderskiego rachunku bankowego. Manipulacja wyborcza poprzez Facebooka? To bułka z masłem" - przekonuje Bits of Freedom w zamieszczonym na oficjalnej stronie materiale wideo.

Facebook w zapisach swojej, zmienionej pod koniec marca, polityki reklam utrzymywał, że reklamodawcy polityczni muszą mieć zarejestrowane biura na terytorium kraju, w którym chcą prowadzić kampanię i przejść proces autoryzacji na platformie, co miało chronić przed zagranicznymi ingerencjami w przebieg głosowań.

Platforma społecznościowa Marka Zuckerberga nadal zmaga się z kryzysem wizerunkowym. (Fot. Getty Images)

Na dwa tygodnie przed wyborami BoF opublikowała prześmiewczy mem z logo niemieckich partii: chrześcijańsko-demokratycznej CDU i prawicowej AfD. Został on odpłatnie skierowany do głosujących w okolicy miasta Bielefeld w północno-zachodniej części Niemiec i osób zainteresowanych przynajmniej jedną z partii. Sama platforma miała zasugerować, by przedstawiciele Bits of Freedom dodali do listy odbiorców zainteresowanych nacjonalizmem oraz wojskowością. W parę dni post miał dotrzeć do ponad 2 tys. osób i wywołał ok. 62 reakcje i 16 komentarzy.

"To tylko jeden z przykładów, że obietnice nie idą w parze z faktycznymi usprawnieniami" - wskazali przedstawiciele BoF w liście wysłanym do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Dokument wzywa prawodawców UE do powołania specjalnego komitetu, którego zadaniem byłoby przesłuchanie świadków w tej sprawie i zaproponowanie zmian prawnych.

"Decydowanie o tym, która reklama jest polityczna często nie jest proste. Nasze systemy byłyby dużo bardziej skuteczne, jeśli prawodawcy ustaliliby jednorodne standardy weryfikacji podmiotów politycznych" - zaznaczyła w oświadczeniu dla agencji przedstawicielka koncernu Facebook.

Jak przypomniał Bloomberg platforma społecznościowa nadal zmaga się z kryzysem wizerunkowym związanym z doniesieniami o tym, że Rosjanie wykorzystali serwis do wpływu na wyborców podczas kampanii prezydenckiej w USA w 2016 r., a inne podmioty wpływały na wyniki wyborów parlamentarnych w poszczególnych państwach Europy.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama