Menu

Wybitni Polacy w Irlandii nagrodzeni

Wybitni Polacy w Irlandii nagrodzeni
Laureaci i kandydaci konkursu podczas gali. (Fot. Mirosław Mścisz)
Siedmiu działaczy wyróżniających się na polu społecznym, kulturalnym i biznesowym w Irlandii zostało laureatami konkursu 'Wybitny Polak'. Uroczysta gala odbyła się w niedzielę w Ambasadzie RP w Dublinie. Statuetki wręczył prezez Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Reklama

Wydarzenie zorganizowane zostało na Zielonej Wyspie po raz drugi. Jego inicjatorem jest Fundacja “Teraz Polska”.

Laureatami II edycji konkursu w Irlandii zostali: Małgorzata Dulny — założycielka Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Koniczyna” (kategoria kultura), Ewa Ikwanty — działaczka społeczna, związana z polską szkołą w Cork i z Centrum Together – Razem (osobowość), Marcin Kulik — od 2011 działa na irlandzkim rynku w wielu obszarach biznesu, wspiera i promuje kulturę polską (biznes) i Adrian Szejka - („Młody Polak”) działacz społeczny związany z polską szkołą, Teatrem Polskim oraz chórem Cantate Deo.

Jury przyznało także 3 wyróżnienia za całokształt Sylwii Gołębiewskiej-Jakubas, Katarzynie Kowalskiej oraz naszej korespondentce w Dublinie — Anecie Kubas, Polish Community Centre "Biblary" i Forum Polonia.

Jak podkreślił podczas gali rozdania nagród ambasador Ryszard Sarkowicz, honorowy patron konkursu, “Polacy za granicą są najlepszą wizytówką kraju”.

“Wprawdzie fundacja powstała po to, by promować rodzime towary, to szybko okazało się, że tym najlepszym towarem są nie rzeczy, lecz ludzie. Jesteście ambasadorami polskości w Irlandii, czynicie nasze życie lepszym i bogatszym” - stwierdził.

Wyróżnienie otrzymała Aneta Kubas, korespondentka portalu Londynek.net (z prawej). (Fot. Mirosław Mścisz)

Ambasador dodał, że choć nagrodę otrzymało tylko kilka osób, to są one symbolem bogatej, 150-tysięcznej Polonii na Zielonej Wyspie.

“Wśród nich wiele osób działa na rzecz naszej społeczności. Co roku w konkursie pokazują się inne twarze, osoby, które wkładają mnóstwo trudu, wysiłku i serca w pracę filantropijną. To wyróżnienie kierowane jest do nich wszystkich” - zaznaczył szef placówki.

Do udziału w tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 18 kandydatów, a wyboru dokonała 12-osobowa komisja, w tym laureaci poprzedniej edycji.

Joanna Dobosz-Chuda, prezes Klubu Twórczego Myślenia z Limerick, oficjalnego organizatora konkursu w Irlandii, przyznała, że jury miało bardzo trudny wybór.

“Dziękuję wszystkim laureatom i kandydatom. Apeluję do tych, którzy nie otrzymali nagród w tym roku, aby się nie poddawali. Zgłoszenia do kolejnej edycji konkursu można składać już teraz” - poinformowała działaczka.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie http://klubtworczegomyslenia.eu.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama