Menu

Wśród Polaków w Niemczech duże zainteresowanie wyborami parlamentarnymi

Wśród Polaków w Niemczech duże zainteresowanie wyborami parlamentarnymi
Polacy mieszkający w RFN mogą oddać głos w 23 komisjach wyborczych. (Fot. Getty Images)
Chęć głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu na terenie Niemiec zgłosiło ponad 50 tys. osób. Tyle obywateli RP zarejestrowało się przez system elektroniczny MSZ. Jest to dwa razy więcej niż przed majowym głosowaniem do Parlamentu Europejskiego.
Reklama

Najliczniej Polacy, którzy chcą głosować na terytorium RFN, zarejestrowali się w Kolońskim Okręgu Konsularnym. W sumie - ponad 20 tys. osób, z czego najwięcej we Frankfurcie nad Menem - 4,5 tys. osób. W innych okręgach konsularnych (berlińskim, monachijskim, hamburskim) po ok. 10 tys. naszych rodaków.

"Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych obywateli, to jest ich około dwa razy więcej niż przed wyborami do PE w maju. Dlatego powstało wiele dodatkowych komisji wyborczych" - wyjaśnił attache prasowy ambasady RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. W niemieckiej stolicy można np. tradycyjnie głosować w polskiej ambasadzie oraz w Instytucie Polskim, ale są też dwie dodatkowe komisje: w Polskiej Misji Katolickiej i placówce Polskiej Akademii Nauk.

Polacy mieszkający w RFN mogą oddać głos w 23 komisjach wyborczych, które oprócz Berlina, Monachium, Kolonii i Hamburga znajdują się też w m.in. w Bremie, Dortmundzie, Karlsruhe, Wiesbaden i Norymberdze.

Polska ambasada apelowała, by w miarę możliwości przyjść głosować jak najwcześniej, żeby uniknąć tłoku i długiego stania w kolejkach. Otwarcie komisji wyborczych jest zaplanowane na godzinę 7:00. Zamknięcie - na 21:00.

Czytaj więcej:

CBOS: Większość Polaków idzie na wybory ze sprecyzowanymi preferencjami

Włochy: Duża liczba zgłoszeń na wybory w polskich placówkach dyplomatycznych

Rekordowa liczba Polaków w UK chce głosować w wyborach. Ambasada reaguje

  Komentarze
  • Polak
   13 października 2019, 14:25

   Mam nadzieję że PiS nie będzie miał szans na stworzenie następnego rządu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama