Menu

Wojska USA przemieszczają się z Syrii do Iraku

Wojska USA przemieszczają się z Syrii do Iraku
Kamerzysta Reutera widział ponad 100 opancerzonych maszyn amerykańskiej armii. (Fot. Getty Images)
Amerykańskie wojska przemieszczają się z Syrii do Iraku - podała dzisiaj agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.
Reklama

Reuters pisze, że na nagraniach wideo widać pojazdy opancerzone, którymi żołnierze jadą do Iraku; kamerzysta Reutera widział ponad 100 maszyn. Świadkowie mówią o wkraczaniu amerykańskich żołnierzy do północno-zachodniej irackiej prowincji Dahuk.

Jednocześnie przedstawiciele służb bezpieczeństwa Kurdystanu, którzy rozmawiali z agencją Reutera zastrzegając sobie anonimowość, poinformowali, że amerykańskie wojska wkroczyły do tego półautonomicznego irackiego regionu.

Minister obrony USA już w sobotę zapowiadał, że liczący tysiąc żołnierzy amerykański kontyngent zostanie wycofany z północno-wschodniej Syrii i przeniesiony do zachodniego Iraku, gdzie kontynuować ma operacje przeciwko siłom tzw. Państwa Islamskiego i "pomagać w obronie Iraku". Esper nie wykluczył, że siły USA mogą przeprowadzać z Iraku misje antyterrorystyczne w Syrii.

Esper nie wykluczył, że USA będą z Iraku walczyć z ISIS w Syrii. (Fot. Getty Images)

Wycofywanie Amerykanów, którzy współpracowali z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) pod wodzą sił kurdyjskich w wojnie z tzw. Państwem Islamskim, rozpoczęło się tuż przed turecką ofensywą z 9 października br.

Władze w Ankarze uważają kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), stanowiących trzon SDF, za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

W czwartek Ankara zdecydowała się pod naciskiem Waszyngtonu na zawieszenie ofensywy na pięć dni, aby dać syryjskim Kurdom czas na wycofanie się z graniczącego z Turcją obszaru na północnym wschodzie Syrii.

Czytaj więcej:

MSZ: Polska zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w Syrii

Turcja: Erdogan przedstawił planowany zasięg ofensywy w Syrii

Johnson i Stoltenberg: "Turecka operacja w Syrii musi się zakończyć"

  Komentarze
  • Mengele
   21 października 2019, 09:38

   Bedzie III wojna swiatowa. Mowie wam. Juz nie moge sie doczekac na te blizniaki, uhh ...

  • Yp
   21 października 2019, 09:48

   Baszar ich zaprosil czy znow napadaja ?

  • Donpol
   22 października 2019, 23:50

   Raczej misje terrorystyczne. Co Jankesi robią od lat na Bliskim Wschodzie każdy wie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.08.2020
  GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

  Sport


  Sport

  Reklama