Menu

Wody Polskie: W Wiśle doszło do katastrofy na sporą skalę

Wody Polskie: W Wiśle doszło do katastrofy na sporą skalę
Sytuacja jest monitorowana, ale służby są bezsilne wobec rozprzestrzeniającego się zanieczyszczenia. (Fot. Getty Images)
'Doszło do katastrofy na sporą skalę. Stanowczo odradzam wchodzenie do wody, łowienie oraz spożywanie ryb z rzeki oraz spacery przy brzegu' - poinformowała Joanna Kopczyńska z Wód Polskich, komentując wyciek toksycznych ścieków do Wisły. Jak zwracają uwagę eksperci, firma wodociągowa poinformowała o zagrożeniu dopiero ponad dobę po awarii, co jest bezprecedensową sytuacją.
Reklama

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przekazał, że warszawska spółka wodociągowa "Czajka" przesłała informację o awarii do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wczoraj przed południem, podczas gdy pierwszy z kolektorów został uszkodzony już dzień wcześniej nad ranem. W ocenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, opóźnienie w przekazaniu informacji o awarii spotęgowało zagrożenie. 

Wody Polskie udostępniły swój sprzęt pływający i są w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Wiadomo już , że katastrofa będzie miała gigantyczny wpływ na środowisko.

Toksyczne odpady zagrażają polskiej faunie i florze. (Fot. Getty Images)

"Katastrofa jest duża, ponieważ zagrożone są obszary Natura 2000, gdzie żyje chronione ptactwo. To są ścieki z zakładów przemysłowych i szambiarek. Tak olbrzymi wyrzut ścieków może mieć w środowisku konsekwencje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na pewno w najbliższych godzinach nie da się tego powstrzymać" - zaalarmowała Joanna Kopczyńska.

Dodała również, że zdziwiło ją, że katastrofa się wydarzyła, ponieważ infrastruktura w oczyszczalni ścieków jest nowa.

Ekspertka z Wód Polskich stanowczo odradza wchodzenie do Wisły, łowienie oraz spożywanie ryb z rzeki oraz spacery przy brzegu na odcinku warszawskim, ze względu na parowanie ścieków pod wpływem upału.

  Komentarze
  • 007
   29 sierpnia 2019, 12:52

   ,, Sytuacja jest monitorowana,, czyli przyglądają się jak ścieki wpadają do Wisły, I już 😆

  • Oj
   29 sierpnia 2019, 13:07

   Ścieki leca 3000 litrów na sekundę,naprawa jeśli w ogóle za parę tygodni a ścieki lecą, dziś dopłyną do Płocka potem do Bałtyku, który i tak jest nazywany ściekiem Europy. z wiadomych względów. Ujęcia wody pitnej są zagrożone i zagrożenie nie tylko ekologiczne a także epidemiologiczne.W Warszawie 30 C to masa bakterii i biedni ludzie którzy sie niczym nie interesują żyją w nieświadomości...

  • Tylko przykrywka
   29 sierpnia 2019, 15:58

   Prawdziwa katastrofa jest w ministerstwie sprawiedliwości, gdzie Ziobro nie wie co robią jego podwładni

  • Vistula
   29 sierpnia 2019, 22:55

   Widac @Tylko przykrywka, ze piszesz pewnie z pokoju wydzialu propagandy ratusza w Inowroclawiu. Brejza News. Niedoszly minister sprawiedliwosci zorganizowal z ojczulkiem grupe hejterow, ktora hejtowala przeciwnikow politycznych przez bramke Tor, zeby pozostac anonimowymi. I to sa te standardy rosyjskie a'la koko sPOKO. Kuchcinski zrezygnowal, Piebiak zrezygnowal, a jego wspolpracownik zostal zdymisjonowany. Za to Neuman, Gawlowski, Grabarczyk... - osoby z zarzutami prokuratorskimi - to platformiane jedynki i jednoczesnie twarze PelO. Glosuja juz na was tylko stare komuchy i byli SBcy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama