Menu

"Wodorowce" wyjadą na ulice Londynu

"Wodorowce" wyjadą na ulice Londynu
Jeden taki autobus kosztuje 500 tys funtów. (Fot. Transport for London/Mike Garnett)
Po Londynie będą jeździć w przyszłym roku pierwsze na świecie dwupoziomowe autobusy napędzane wodorem. Eko- pojazdy to kolejny krok w walce o poprawę jakości powietrza brytyjskiej stolicy - informuje Standard.co.uk.
Reklama

​Na ulice Londynu wyjedzie w sumie 20 pojazdów o zerowej emisji. Każdy z nich kosztuje 500 tys. funtów - ogłosił Transport for London, który w eko-autobusy zainwestuje łącznie 12 milionów funtów. Dodatkowe 5 milionów funtów zostały przyznane przez UE.

"Wodorowce" będą używane na trasie łączącej East Acton i Oxford Circus, która rozciąga się dalej na zachód do Northolt. Będą też kursować pomiędzy Alperton i Golders Green.

Pojazdy, produkowane przez Wrightbus w Irlandii Północnej, są bardziej zaawansowane technologicznie niż poprzednie prototypy, takie jak jednopoziomowy RV1. Mogą przechowywać więcej energii, dzięki czemu dłużej pracują. Ich tankowanie obywa się raz dziennie i trwa tylko 5 minut. 

Zanieczyszczenia zabijają rocznie kilka tysięcy mieszkańców brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)

"Jestem dumny, że Londyn ma obecnie największą w Europie flotę autobusów o zerowej emisji" - przyznał burmistrz metropolii, Sadiq Khan. 

Eko-autobusy to kolejne narządzie w walce o poprawę jakości powietrza, by uczynić miasto wolnym od niezwykle szkodliwych zanieczyszczeń, które zabijają rocznie nawet 9 tys. mieszkańców stolicy. 

W kwietniu w centrum Londynu uruchomiono system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ). Jeśli samochód nie jest "eko", jego właściciel płaci za wjazd do centrum Londynu 12,5 funta. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama