Menu

Wniosek o odznaczenie Polaka, który w Londynie pomógł ująć terrorystę

Wniosek o odznaczenie Polaka, który w Londynie pomógł ująć terrorystę
Cały świat mówi o tym, co stało się w piątek na London Bridge. Coraz częściej zwraca się uwagę na bohaterstwo zwykłych mieszkańców Londynu, wśród których był Polak o imieniu Łukasz. (Fot. Getty Images)
Minister Zbigniew Ziobro zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Polaka, który w Londynie pomógł ująć terrorystę - poinformował wczoraj rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.
Reklama

W ataku terrorystycznym, do którego doszło w piątek na Moście Londyńskim, zginęły dwie przypadkowe osoby, a trzy zostały ranne. Sprawca, który uzbrojony był w nóż i miał atrapy ładunków wybuchowych, został zastrzelony przez policję.

Jak podał wczoraj dziennik "The Times", jedną z osób, które pomogły powstrzymać terrorystę, był Polak o imieniu Łukasz, pracujący w budynku, gdzie rozpoczął się atak. Do walki z terrorystą użył on półtorametrowego kła narwala.

Czy prezydent Andrzej Duda odznaczy Łukasza? (Fot. Getty Images)

"Minister Ziobro zwróci się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o rozważenie odznaczenia Pana Łukasza Medalem za Ofiarność i Odwagę za to, że z narażeniem własnego życia pomógł obezwładnić terrorystę" - czytamy na Twitterze Jana Kanthaka.

Na kolejnym tłumaczy: "Minister Zbigniew Ziobro za takie czyny, taka odwagę, osobiście nagradzał Polaków, ale w tym przypadku uznał, ze w związku z tym, ze heroizm Pana Łukasza ma wymiar międzynarodowy, warto nadać temu odznaczeniu wyższą rangę".

Do doniesień medialnych o postawie Polaka podczas ataku terrorystycznego w Londynie odniósł się też na Facebooku premier. "Cholerni Polacy znowu ratują Londyn - te słowa dzisiaj dominują w Londynie w przekazach medialnych o dzielnej postawie Pana Łukasza, Polaka, który nie zawahał się i ruszył na terrorystę, uzbrojony w…. kieł narwala, który akurat znalazł się pod ręką. Przeciwko terroryzmowi każda broń jest dozwolona" - napisał Mateusz Morawiecki.

"Panie Łukaszu, Pana postawa zasługuje na szczególne podziękowanie i szacunek. Polska jest z Pana dumna" - podkreślił szef rządu.

Czytaj więcej:

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę

Królowa składa kondolencje rodzinom ofiar i dziękuje tym, którzy zatrzymali sprawcę

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Reklama