Menu

Włochy: "Pacjent nr 1" opuścił szpital w Lombardii

Włochy: "Pacjent nr 1" opuścił szpital w Lombardii
Wszystko zaczęło się w szpitalu w Codogno. (Fot. Getty Images)
Szpital w Pawii na północy Włoch opuścił dzisiaj 'pacjent numer 1', czyli 38-letni mężczyzna z Codogno w Lombardii, u którego 20 lutego stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium tego kraju. Wkrótce potem ruszyła fala zakażeń.
Reklama

Mężczyzna o imieniu Mattia zgłosił się na pogotowie w Codogno w ciężkim stanie. Badanie potwierdziło obecność koronawirusa. Okazało się, że spotkał się wcześniej na kolacji z kolegą, który wrócił z Chin. Wkrótce okazało się, że w szpitalu w Codogno doszło do zakażeń. Koronawirusa potwierdzono też u jego ciężarnej żony.

Miasteczko jako ognisko koronawirusa zostało zamknięte i ogłoszone tzw. czerwoną strefą. W następnych dniach takich stref powstało jeszcze 9 w Lombardii i jedna w regionie Wenecja Euganejska. Na północy wybuchł kryzys epidemiologiczny. Wciąż nie wiadomo, jakie były źródła zakażeń i kiedy dokładnie wirus pojawił się w kraju.

Dzisiaj pierwszy pacjent zakażony we Włoszech, u którego choroba miała bardzo ciężki przebieg zagrażający życiu, opuścił szpital.

Liczba zakażonych we Włoszech wynosi ponad 50 tys. (Fot. Getty Images)

"Miałem bardzo dużo szczęścia, zostałem wyleczony, podczas gdy teraz może brakować lekarzy, by uratować wam życie, dlatego zostańcie w domu" - taki apel wystosował mężczyzna w mediach społecznościowych. Następnie dodał: "Z tej choroby można się wyleczyć. Muszę podziękować lekarzom, którzy pozwolili mi wrócić do życia".

"Byłem 18 dni na intensywnej terapii, a potem na oddziale chorób zakaźnych, gdzie zacząłem mieć kontakt z realnym światem i robić to, co najpiękniejsze: móc znowu normalnie oddychać" - wyznał.

Apelując o uszanowanie prywatności jego i rodziny Mattia podkreślił: "Chcemy powoli zacząć zapominać o tym doświadczeniu i wrócić do normalnego życia".

Do 6 078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała dzisiaj Obrona Cywilna. W ciągu doby w całym kraju zanotowano 602 zgony. To drugi z rzędu dzień spadku liczby zgonów i zakażeń.

Liczba obecnie zakażonych wynosi ponad 50 tys. Od początku kryzysu zanotowano 63 tys. zakażeń. Wyleczono 7 432 chorych. 

Czytaj więcej:

Włochy: Czarne chmury nad szpitalem, z którego rozszerzył się koronawirus

Włochy: 95-latka pierwszą osobą wyleczoną z koronawirusa

Włochy: Władze Lacjum protestują przeciwko zatrzymaniu w Polsce kupionych przez nie maseczek

Włochy: Zakaz poruszania się poza miejscem zameldowania

Koronawirus: Nie żyje 40-letni pracownik Parlamentu Europejskiego

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama