Menu

Witamina D może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Witamina D może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19
Suplementacja witaminą D może okazać się skutecznym środkiem do walki z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba - suplementację.
Reklama
Reklama

Jak tłumaczą autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach "Scientific Reports", dotychczasowe badania wskazywały, iż niedobór witaminy D zwiększa podatność na wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych.

Obserwacyjne badania sugerowały już także związek między niskim poziomem tej witaminy i COVID-19, ale w tym wypadku mogły działać także inne, związane ze stężeniem witaminy D czynniki, takie jak późny wiek, otyłość, czy inne choroby.

Aby poradzić sobie z tą niepewnością, naukowcy z Trinity College Dublin i University of Edinburgh posłużyli się analizą genów, które wpływają na poziom witaminy D oraz pomiarami ilości światła UV, na którą wystawieni byli ochotnicy.

Kilka zespołów próbowało już opartego na genach podejścia, ale nie znalazło żadnej korelacji. Według autorów nowej pracy, najprawdopodobniej dlatego, że nie wzięto pod uwagę nasłonecznienia, od którego silnie zależy poziom witaminy.

Nowe, dokładniejsze podejście przy udziale pół miliona mieszkających w Wielkiej Brytanii ochotników pokazało tymczasem, że z uwzględnieniem nasłonecznienia, związek z witaminą jest trzykrotnie silniejszy, niż bez udziału promieni UV.

Im więcej tych promieni w miejscy przebywania ochotników, tym mniejsze ryzyko hospitalizacji i zgonu. Jednocześnie korelacja z genami okazała się relatywnie słaba.

Choć tego typu analiza nie pozwalała na jasne określenie przyczyn i skutków, to wyniki wskazują, że poziom witaminy D może znacząco wpływać na ryzyko powikłań przy infekcji SARS-CoV-2.

Czytaj więcej:

Badanie: Szczepienia mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne

Naukowcy z UK: Dziewięć "starych" leków ma potencjał w leczeniu Covid-19

  Komentarze
  • Hu7
   18 września, 08:31

   Potwierdzam.

  • Johnny
   18 września, 08:36

   Odkrywaja Ameryke na nowo.

  • Justyna
   18 września, 09:56

   A potem jak szczypawki nie beda schodzic to napisza ze witamina Ci D3 nie chroni i ze jabs are the only way out of the pandemic ....

  • Pofarbowany z ukej
   18 września, 11:38

   Witamina D czyli słońce jeździ się do ciepłych krajów właśnie głównie po witaminę D a co powiedzieć o krajach południa Włochy Hiszpania gdzie witamina jest na wyciągnięcie ręki przecież mnóstwo ludzi tam choruje na covid, bzdury totalne

  • Olek
   18 września, 12:19

   Tylko ze jest jedno ale. Zazywajac witamine D w tabletkach trudn jest zwiekszyc jej poziom.

  • Bogas
   18 września, 12:38

   D3 ale brana w odpowiednich ilościach, a nie po 6000 j.m. Tylko min 10.000 j.m. wraz ze 100mg Vit K2 Mk7, która kieruje absorbowany w większej ilości wapń do kości, by zapobiec tworzeniu się płytek wapiennych w żyłach i osiadaniu cholesterolu. Oczywiście D3 jest absorbowana tylko dzięki obecności magnezu, więc suplement magnezowy też należy brać równolegle. I najważniejsze: poziom vit D3 we krwi nie może być przy dolnej granicy, tylko przy górnej, która wcale nie jest granicą toksyczności, jak konwencjonalna medycyna wyznaczyła. Tylko z gały przyjętym wskaźnikiem. By uzupełnić niedobór D3 spod dolnej granicy do właściwego poziomu należy brać po 20tys, 30tys aż do 50tys j.m. I proporcjonalnie zwiększyć K2. Witaminy w dużych ilościach leczą, bo tak zostaliśmy stworzeni. A leczą tak dobrze, że pharma w US chciała wprowadzić je na listę leków na receptę. Medycyna ustaliła niskie poziomy rekomendowanych dawek dziennych byśmy byli ciągle słabi I chorzy... Ale i tak zdeby I lemingi będą się darły, że dożylne przyjmowanie eksperymentalnych preparatów z udokumentowaną badaniami zawartością supertoksycznego tlenku grafenu jest lepsze a dawki przypominające co pół roku są jeszcze lepsze...

  • Bogas
   18 września, 12:41

   Do pofarbowany z ukej: w dawnych czasach w PL o ludziach jak ty, mówiło się "nieszczęśliwy". W UK mówimy na takich nieszczęśliwych "people with learning disabilities". Ucz się czytać i otwórz mózg na wiedzę, jeszcze nie jest za pòźno.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama