Menu

Więźniowie na Wyspach dostali milion funtów za zagubione rzeczy

Więźniowie na Wyspach dostali milion funtów za zagubione rzeczy
Wśród "zagubionych" rzeczy były m.in. buty. (Fot. Getty Images)
Papierosy, buty, spodnie od dresu - w ciągu ostatnich 5 lat więźniowie na Wyspach otrzymali ponad milion funtów odszkodowania za 'utracone lub uszkodzone przedmioty'.
Reklama

Pieniądze na odszkodowania idą z budżetu Wielkiej Brytanii, więc ekonomiczny ciężar tych wypłat ponosi brytyjski podatnik.

Łącznie wypłacono £1 075 594 rekompensaty za 13 023 roszczenia - w tym brakujące ubrania, buty i odtwarzacze DVD.

Najniższa wypłata wyniosła zaledwie 57 pensów za "utracony magazyn telewizyjny". Był też przypadek odszkodowania za "uszkodzone spodnie od dresu" (£10), T-shirt (£3) i zestaw stereo (£150) - informuje "Metro".

Więzień z zakładu karnego w Rochester w hrabstwie Kent otrzymał £5,25 zadośćuczynienia po tym, jak "stracił" rzeczy kupione w sklepie więziennym, podczas gdy inny osadzony z placówki w Elmley dostał £20,80, bo zaginął jego tytoń.

W latach 2013-2017 więźniowie przetrzymywani w Anglii i Walii otrzymali w sumie 10 357 odszkodowań. Sześciocyfrowe kwoty były wypłacane co roku, co stanowi kwotę £855 541.

Z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2017-2018 rozliczono dokładnie 2 666 rekompensat o łącznej wartości £220 033.

Zgodnie z prawem, rzeczy zatwierdzone przez służbę więzienną, osadzony może trzymać w swojej celi. Reszta przedmiotów jest przechowywana w danym więzieniu lub centralnym magazynie.

Przepisy zezwalają osadzonym na składanie skarg i roszczeń o rekompensatę w przypadku zagubienia lub uszkodzenia ich własności.

Konserwatywny poseł Bob Neill, który przewodniczy komisji wymiaru sprawiedliwości, wezwał służby więzienne, aby "opanowały" sposób zarządzania rzeczami osadzonych i opracowały system do rejestrowania przedmiotów.

Swoją opinię w tej kwestii przedstawił też John O'Connell, prezes stowarzyszenia TaxPayers Alliance. "Albo władze nie traktują więźniów według standardów, do których są prawnie zobowiązani, albo zbyt łatwo wypłacają odszkodowania - i to kosztem podatników" - podsumował.

Część rzeczy więźniowie mogą trzymać w swoich celach. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama