Menu

Więzienia na Wyspach bez krat w oknach

Więzienia na Wyspach bez krat w oknach
Okna bez krat testowane są obecnie w dwóch zakładach karnych w Anglii i Walii. (Fot. Getty Images)
W oknach nowych zakładów karnych w Wielkiej Brytanii nie będą instalowane kraty. Wszystko w celu stworzenia bardziej 'domowego' środowiska i szybszej resocjalizacji więźniów - informuje 'Metro'.
Reklama

Nie jak więzień, tylko jak mężczyzna; nie jak w celi, tylko w pokoju - tak, dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu, mają czuć się osadzeni w więzieniach.

Zdaniem prof. Yvonne Jewkes, kryminolog z Bath University, kraty są "bardzo symboliczne" i nie ma racjonalnego powodu, aby znajdowały się w więziennych celach. "Równie dobrze można je zastąpić wzmocnionym szkłem" - uważa pomysłodawczyni eksperymentu, cytowana przez "Metro".

Jewkes przyznaje, że nie będzie łatwo "sprzedać" tego pomysłu społeczeństwu. (Fot. Getty Images)

To właśnie pod jej nadzorem okna bez krat testowane są obecnie w dwóch zakładach karnych w Anglii i Walii. Naukowiec dąży również do tego, aby bloki więzienne zostały przemianowane na "społeczności", a cele na "pokoje". 

Jewkes przyznaje, że nie będzie łatwo "sprzedać" tego pomysłu społeczeństwu, ale najważniejsze jest wparcie dla przestępców i ich szybszy powrót na dobrą drogę. "Dzięki zlikwidowaniu krat, więzień ma poczucie, że jest traktowany z większym zaufaniem, szacunkiem i godnością. To dla niego zachęta do inwestowania w siebie i w swoją przyszłość" - zaznacza kryminolog.

Służby więzienne potwierdziły wczoraj, że w nowych więzieniach na Wyspach nie będzie już krat. Ma to jednak związek z bezpieczeństwem. "We wszystkich celach będą używane bezpieczne, szczelne okna z hartowanego szkła i wąskie otwory wentylacyjne. To jeden z kroków, aby powstrzymać przemyt narkotyków i nielegalnych telefonów komórkowych" - podkreślają służby.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama