Menu

Więzienia na Wyspach bez krat w oknach

Więzienia na Wyspach bez krat w oknach
Okna bez krat testowane są obecnie w dwóch zakładach karnych w Anglii i Walii. (Fot. Getty Images)
W oknach nowych zakładów karnych w Wielkiej Brytanii nie będą instalowane kraty. Wszystko w celu stworzenia bardziej 'domowego' środowiska i szybszej resocjalizacji więźniów - informuje 'Metro'.
Reklama

Nie jak więzień, tylko jak mężczyzna; nie jak w celi, tylko w pokoju - tak, dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu, mają czuć się osadzeni w więzieniach.

Zdaniem prof. Yvonne Jewkes, kryminolog z Bath University, kraty są "bardzo symboliczne" i nie ma racjonalnego powodu, aby znajdowały się w więziennych celach. "Równie dobrze można je zastąpić wzmocnionym szkłem" - uważa pomysłodawczyni eksperymentu, cytowana przez "Metro".

Jewkes przyznaje, że nie będzie łatwo "sprzedać" tego pomysłu społeczeństwu. (Fot. Getty Images)

To właśnie pod jej nadzorem okna bez krat testowane są obecnie w dwóch zakładach karnych w Anglii i Walii. Naukowiec dąży również do tego, aby bloki więzienne zostały przemianowane na "społeczności", a cele na "pokoje". 

Jewkes przyznaje, że nie będzie łatwo "sprzedać" tego pomysłu społeczeństwu, ale najważniejsze jest wparcie dla przestępców i ich szybszy powrót na dobrą drogę. "Dzięki zlikwidowaniu krat, więzień ma poczucie, że jest traktowany z większym zaufaniem, szacunkiem i godnością. To dla niego zachęta do inwestowania w siebie i w swoją przyszłość" - zaznacza kryminolog.

Służby więzienne potwierdziły wczoraj, że w nowych więzieniach na Wyspach nie będzie już krat. Ma to jednak związek z bezpieczeństwem. "We wszystkich celach będą używane bezpieczne, szczelne okna z hartowanego szkła i wąskie otwory wentylacyjne. To jeden z kroków, aby powstrzymać przemyt narkotyków i nielegalnych telefonów komórkowych" - podkreślają służby.

  Komentarze
  • Hejhk
   13 stycznia, 16:04

   Więzienie to wiezienie a pokoje to mieli wdomach i krótka piłka jeszcze cackac się z takimi 3

  • DRUTEX S.A.
   13 stycznia, 18:08

   beda turnieje w rzucaniu... , przez okno pryczmejtow

  • Normalny
   13 stycznia, 18:43

   ale frajer i to Polak

  • Do "normalny"
   14 stycznia, 01:54

   janusz co miales na mysli "frajer i to polak" wypowiedz sie jasniej zeby wszyscy mogli ciebie zrozumiec,czekamy oszolomie...

  • AI
   14 stycznia, 20:08

   To może drzwi bez drzwi w futrynach,kraty powinny byc nawet symboliczne zeby nie zapomniec gdzie sie jest.Mezczyzna?Pokoj?Zaraz po wyjsciu z takiego kurortu beda wracac szybko na kolejne wakacje w cieplym pokoju i jako mezczyzni,wystarczy tylko kolejny gwalcik czy dziabniecie.Wiezien traktowany z godnoscia i zaufaniem?Wiezien??To tak jakby zaufac narkomanowi,coraz lepiej.Wiezienie ma dac nauczke,zeby nikt nie chcial tam wracac ale tutaj przestepcy beda wracac do spolecznosci,mieszkac na pokojach bez krat w oknach,obdarzeni zaufaniem i godnie.Kop w d... i do kamieniolomu,zeby bali sie wracac.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama