Menu

Wielka Brytania zniesie cła po Brexicie bez umowy

Wielka Brytania zniesie cła po Brexicie bez umowy
Rząd utrzyma cła na samochody, co oznacza, że cena typowego rodzinnego auta zwiększyłaby się o 1 500 funtów. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd, aby ochronić konsumentów przed wzrostem cen po Brexicie bez umowy, podjął decyzję o tymczasowym zniesieniu ceł na niemal cały import z UE - informuje BBC.
Reklama

Cło to opłata nakładana przez państwo na towary w związku z ich wywozem i przywozem dokonywanym przez granice celne państwa, a także ich tranzytem przez jego obszar celny.

Decyzja brytyjskiego rządu obejmuje 87 proc. importowanych towarów. W celu ochrony interesów lokalnych rolników i hodowców,  nie zdecydowano się jednak na zniesienie ceł na wołowinę, jagnięcinę, drób i część nabiału. Ochronę przed tanim importem otrzyma również brytyjski przemysł ceramiczny.

Ponadto, rząd utrzyma cła na samochody, co oznacza, że cena typowego rodzinnego auta zwiększyłaby się o 1 500 funtów - zauważa BBC. 

Zniesione zostaną za to opłaty celne na części z UE, takie jak silniki, które są niezbędne do produkcji samochodów na Wyspach. 

Rządowy plan został szczegółowo opisany w liczącym 1 477 stron dokumencie. Nowy system awaryjny obowiązywałby przez 12 miesięcy.

Rząd Wielkiej Brytanii wyjaśnił, że decyzja ma zamortyzować dramatyczne wzrosty cen, które wystąpią w przypadku tzw. "twardego Brexitu". Wyjście UK z UE bez porozumienia wiąże się z kolei z osłabieniem funta i wzrostem kosztów importu.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości