Menu

Wielka Brytania zaczęła szczepić zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat

Wielka Brytania zaczęła szczepić zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat
Szczepionki na razie otrzymują dzieci w tym przedziale wiekowym w Anglii i w Szkocji. (Fot. Paul Ellis/AFP/Getty Images)
W Wielkiej Brytanii rozpoczęło się wczoraj podawanie szczepionki przeciw Covid-19 dzieciom w wieku 12-15 lat oraz trzeciej dawki osobom powyżej 50. roku życia.
Reklama
Reklama

Szczepionki na razie otrzymują dzieci w tym przedziale wiekowym w Anglii i w Szkocji. Walijska służba zdrowia zacznie szczepienia w tym tygodniu, a północnoirlandzka - od początku października. Ogółem w całym kraju uprawnionych to tego jest około trzech milionów dzieci w wieku 12-15 lat. Podobnie jak 16-17-latkowie otrzymywać one będą tylko jedną dawkę.

Trzecią dawkę, tzw. dawkę przypominającą, zaczęto tymczasem podawać osobom powyżej 50. roku życia. Program szczepień przypominających zaczął się pod koniec zeszłego tygodnia, ale jako pierwsi otrzymywali je frontowi pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej.

Oprócz nich oraz wszystkich powyżej 50. roku życia do trzeciej dawki uprawnione są te osoby poniżej tego wieku, które z racji innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Łącznie trzecią dawkę będzie mogło przyjąć ok. 30 mln osób.

Program szczepień przypominających zaczął się pod koniec zeszłego tygodnia. (Fot. Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że podawanie dawki przypominającej ma priorytet przed wysyłaniem szczepionek do innych krajów, choć podtrzymał zobowiązania, które Wielka Brytania złożyła.

"Przyjrzałem się dowodom na to, co mogą zrobić dawki przypominające, przyjrzałem się dodatkowej ochronie, jaką mogą dać ludziom i muszę powiedzieć, że to musi być nasz priorytet i zamierzamy to kontynuować. Ale to nie znaczy, że nie podejmujemy również ogromnego zobowiązania wobec reszty świata, ponieważ zasadniczo zgadzamy się, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni" - oświadczył Johnson.

W Wielkiej Brytanii podano dotychczas niemal 93,1 mln dawek szczepionki, z czego 48,6 mln to pierwsze dawki, a prawie 44,5 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej jedną dostało 89,4 proc. osób powyżej 16. roku życia, a w pełni zaszczepione jest 81,8 proc.

Jak podano wczoraj, w ciągu ostatniej doby wykryto w kraju 36 100 zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 49 zgonów z powodu Covid-19. Tym samym łączna liczba stwierdzonych zakażeń wzrosła do 7,46 mln, a zgonów - do 135 252.

Czytaj więcej:

UK: Zdrowe dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw Covid-19

Boris Johnson: Głównym planem walki z pandemią pozostają szczepienia

UK jednak wprowadzi paszporty szczepień? Rząd ma "plan B"

Eksperci w "The Lancet": Obecnie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 nie dla każdego

Odporność na Covid-19 "pojawia się po 48 godzinach od szczepienia"

Coraz więcej krajów UE rozszerza program szczepień o trzecią dawkę

  Komentarze
  • Abraham
   21 września, 09:16

   Rodzice strzeżcie swych dzieci.

  • Lord K
   21 września, 09:20

   "Dawka przypominająca". Więc nie zapomnijcie. Pozdrawiam.

  • Dzieciaki będa chorować
   21 września, 09:22

   ludowbójstwo, poprostu ludobójstwo
   funeral director john o'looney: " I am dealing with murder victims"

  • 7niebo
   21 września, 09:35

   Ktoś na tym dobra kasę robi bez żadnego ale bo to nie o dobro ludzi chodź.

  • Stona
   21 września, 10:16

   Najlepiej w czoło.

  • Ziutek
   21 września, 11:25

   Proponuje zeby szczepic przede wszystkim w biednych dzielnicach emigranckich ze wzgledu na koniecznosc utrzymania przy zyciu najmniej rozgarnietych cierpiacych z powodu biedy i przemocy.

  • Berlin Lichtenberg
   21 września, 11:44

   Jak w BBC powiedza "to jest dla was dobre" to Brytyjczycy rusza tlumnie do szczepienia dzieci. Niestety takie jest tutaj spoleczenstwo. Naszczescie Polska i Polacy nie sa tak oglupiali, dzieki Bogu.

  • Zizi
   21 września, 12:24

   To wracaj do wspanialej polski Berlin lichtenberg! Tam dobrze w TV gadajom 😆

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.10.2021
  GBP 5.4395 złEUR 4.6018 złUSD 3.9502 złCHF 4.3054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama