Menu

Wielka Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G

Wielka Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G
Od przyszłego roku brytyjscy operatorzy sieci komórkowych będą mieli zakaz kupowania sprzętu Huawei. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił dzisiaj, że cała technologia koncernu Huawei musi zostać usunięta z brytyjskiej sieci 5G do 2027 roku, a od przyszłego roku operatorzy telekomunikacyjni będą mieli zakaz zakupu nowego sprzętu 5G od tej chińskiej firmy.
Reklama

Zaledwie pod koniec stycznia rząd zgodził się na dopuszczenie Huawei do tworzenia sieci 5G, choć ograniczył udział chińskiej firmy do 35 proc. i tylko do mniej wrażliwej ze względów bezpieczeństwa części, czyli peryferii, takich jak maszty telekomunikacyjne czy przekaźniki.

Jak wyjaśnił dzisiaj w Izbie Gmin minister cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden, zmiana decyzji została podjęta po zasięgnięciu opinii Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które oceniało wpływ sankcji nałożonych w maju na chińską firmę przez Stany Zjednoczone.

"Po nałożeniu przez USA sankcji na Huawei i uaktualnieniu zaleceń technicznych przez naszych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, rząd zdecydował, że konieczne jest wykluczenia Huawei z naszych sieci 5G. Nie była to łatwa decyzja, ale jest ona właściwa dla sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii, dla naszego bezpieczeństwa narodowego i gospodarki - zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie" - podkreślał Dowden.

W maju USA, które od dawna przekonują, że ze względu na powiazania Huawei z chińskimi władzami, sprzęt tej firmy może być używany do szpiegowania, nałożyły na nią kolejne sankcje. Zabraniają one używania w jakimkolwiek sprzęcie chipów komputerowych opartych na amerykańskich konstrukcjach. To wywołało obawy, że firma może zacząć stosować niebudzące zaufania technologie zastępcze i skłoniło NCSC do rekomendacji zmiany styczniowej decyzji.

"NCSC znacząco zmieniła ocenę bezpieczeństwa" obecności Huawei w brytyjskiej sieci 5G w następstwie sankcji nałożonych przez USA" - przekazał posłom Dowden.

Minister potwierdził, że wprowadzony w styczniu zakaz uczestnictwa "dostawców wysokiego ryzyka" w budowie rdzenia, czyli najbardziej wrażliwej części sieci, pozostaje w mocy. Przyznał, że tamto ograniczenie oraz podjęte dzisiaj decyzje opóźnią wprowadzenie sieci 5G w Wielkiej Brytanii o 2-3 lata i zwiększą koszty nawet o 2 mld funtów.

Wyjaśniono też, że ponieważ sankcje USA dotyczą tylko przyszłego sprzętu, rząd nie uważa, aby istniała uzasadniona konieczność usunięcia dostarczonego przez Huawei sprzętu 2G, 3G i 4G.

Choć głównym powodem zmiany decyzji jest efekt amerykańskich sankcji, to w czasie debaty w Izbie Gmin wskazywano też na inne powody, dla których brytyjski rząd nie powinien ufać Chinom: łamanie przez władze w Pekinie postanowień brytyjsko-chińskiej deklaracji o warunkach zwrotu Hongkongu, łamanie praw człowieka, w szczególności w przypadku muzułmańskiej mniejszości Ujgurów, a także brak transparentności Pekinu w kwestii pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej:

Johnson: Decyzja ws. Huawei pogodzi oczekiwania konsumentów i bezpieczeństwo

Johnson do Trumpa o Huawei: "Państwa powinny ze sobą współpracować"

Izba Gmin: Huawei bez dodatkowych ograniczeń w brytyjskiej sieci 5G

Boris Johnson obiecuje obywatelstwo mieszkańcom Hongkongu

Były agent MI6: Chiny urabiają brytyjskie elity

  Komentarze
  • Jaro
   15 lipca 2020, 07:04

   Jak dla mnie huawei robi bardzo dobre tel. Po 2 latach telefon dalej śmiga nie ma dużych rys a pracuje na budowie i nie oszczędzam tel. A np po 2 latach używania szajsunga telefon praktycznie do wyzucenia wolny zamula ekran porysowany... Zresztą z tv szajsunga tak samo potora roku i tv się zepsuł. Dlatego huawei ma problemy...

  • Nick
   15 lipca 2020, 07:33

   szykujta sie na wojne cybernetyczna .Na uk moze byc teraz duzo cyber atakow ze wschodu

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama