Menu

Wielka Brytania potępia przemoc w Hongkongu i apeluje o dialog

Wielka Brytania potępia przemoc w Hongkongu i apeluje o dialog
Sytuacja w Hongkongu jest bardzo niestabilna. (Fot. Getty Images)
Władze Wielkiej Brytanii potępiły stosowanie przemocy w Hongkongu i zaapelowały o dialog. Tego dnia doszło na tamtejszym lotnisku do kolejnych starć policji z demonstrantami, co doprowadziło do 'poważnego zakłócenia' jego funkcjonowania.
Reklama

"Jesteśmy zatroskani tym, co dzieje się w Hongkongu widząc niepokojące zdjęcia starć policji z protestującymi na lotnisku, potępiamy przemoc i zachęcamy do konstruktywnego dialogu w celu znalezienia pokojowego rozwiązania" - oznajmił na Twitterze szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab.

Komentarz Raaba nie pozostał zostawiony bez komentarza chińskich wladz. Hua Chunying z chińskiego MSZ zwrócił uwagę, że "czasy, kiedy Wielka Brytania rządziła w Hongkongu już dawno minęły". Zaapelowano jednocześnie do brytyjskiego rządu, aby powstrzymywał się od "wtrącania się w wewnętrzne sprawy Chin".

Mieszkańcy Hongkongu protestują przeciwko ustawie o ekstradycji, którą próbował wprowadzić prochiński rząd. (Fot. Getty Images)

Podczas wczorajszych protestów na lotnisku policja użyła gazu łzawiącego, po czym wycofała się. Demonstracje w tym miejscu rozpoczęły się już w piątek z udziałem kilkuset osób, ale miały pokojowy przebieg. Nasiliły się jednak w poniedziałek w związku z doniesieniami o brutalnych działaniach policji w czasie niedzielnych starć z demonstrantami na ulicach Hongkongu.

Trwające od kwietnia protesty przeciwko projektowi nowelizacji prawa ekstradycyjnego pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do ChRL w 1997 roku. Pod presją masowych demonstracji władze zawiesiły prace nad projektem, ale nie wycofały go całkowicie, czego domagają się protestujący. Obawiają się oni, że projekt ten jest zagrożeniem dla praworządności, na której opiera się pozycja Hongkongu jako światowego centrum finansowego, i kolejny przejaw ograniczania autonomii tego specjalnego regionu administracyjnego ChRL przez rząd centralny w Pekinie.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama