Menu

Wielka Brytania oskarża Koreę Północną za cyberatak

Wielka Brytania oskarża Koreę Północną za cyberatak
W tym roku doszło do wielu cyberataków w Wielkiej Brytanii. (Fot. Thinkstock)
Wielka Brytania dołączyła wczoraj do USA w oskarżeniu Korei Północnej za cyberatak ransomware WannaCry, który w maju sparaliżował wiele instytucji na całym świecie, w tym szpitale i banki.
Reklama

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii (ang. National Cyber Security Centre) oceniło, że "wysoce prawdopodobne" jest, iż północnokoreańska grupa hakerów Lazarus jest odpowiedzialna za jeden z największych cyberataków, z jakimi do tej pory przyszło zmierzyć się Zjednoczonemu Królestwu.

O stanowisku NCSC poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

"Potępiamy takie działania i zrobimy wszystko we współpracy z właściwymi organami, by stawić czoło destrukcyjnemu, przestępczemu użyciu cyberprzestrzeni" - podkreślił przedstawiciel ministerstwa Tariq Ahmad.

"Sposób, w jaki Korea Północna wykorzystała atak WannaCry, świadczy o tym, że państwo to posunie się do każdego sposobu wykorzystania własnych możliwości w cyberprzestrzeni, aby obejść sankcje, które na nie nałożono" - dodał Ahmad.

Wcześniej także amerykański rząd wskazał Koreę Północną jako "bezpośrednio odpowiedzialną" za majowy atak ransomware.

Atak WannaCry wykorzystywał podatność nieaktualizowanych systemów Windows, pierwotnie wykrytą i zastosowaną do własnych celów przez amerykańską agencję NSA, która nie przekazała swojego odkrycia Microsoftowi. Opracowane przez NSA narzędzia umożliwiające przeprowadzanie ataków wyciekły i zostały udostępnione w sieci przez grupę hakerów znaną jako Shadow Brokers. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 08.07.2020
  GBP 4.970 złEUR 4.474 złUSD 3.967 złCHF 4.212 zł

  Sport


  Sport

  Reklama