Menu

Wielka Brytania osiągnęła cel 15 mln zaszczepionych osób do połowy lutego

Wielka Brytania osiągnęła cel 15 mln zaszczepionych osób do połowy lutego
Od jutra w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw Covid-19 będą oferowane osobom powyżej 65. roku życia, czyli kolejnej grupie priorytetowej. (Fot. Getty Images)
Ponad 15 mln osób w Wielkiej Brytanii dostało już pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19, co oznacza, że zrealizowany został cel, który na początku stycznia wyznaczył brytyjski rząd - poinformował dzisiaj premier Boris Johnson.
Reklama
Reklama

"Dziś osiągnęliśmy znaczący kamień milowy w narodowym programie szczepień w Wielkiej Brytanii. Ten kraj dokonał niezwykłego wyczynu, podając łącznie 15 milionów szczepionek najbardziej narażonym osobom w kraju" - stwierdził Johnson w nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze.

"To był prawdziwie narodowy, ogólnobrytyjski wysiłek. Zrobiliśmy to razem. I mogę powiedzieć, że w Anglii zaoferowaliśmy szczepionki wszystkim w pierwszych czterech grupach priorytetowych, ludziom, u których jest największe prawdopodobieństwo, że poważnie zachorują z powodu koronawirusa, zrealizowaliśmy pierwszy cel, który sobie postawiliśmy" - dodał brytyjski premier, zapewniając, że "nikt nie spoczywa na laurach".

Jak podał brytyjski rząd, do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 15 062 189 osób, a drugą - 537 715.

Na początku stycznia Johnson ogłosił, że celem jest zaoferowanie do połowy lutego szczepionki przeciw Covid-19 wszystkim osobom z pierwszych czterech grup priorytetowych, czyli mieszkańcom i pracownikom domów opieki, osobom powyżej 70. roku życia, frontowym pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej oraz osobom, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19. Liczbę tych osób szacuje się na 15 mln; ok. 88 proc. wszystkich zmarłych z powodu Covid-19 należało do jednej z tych grup.

Od jutra w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw Covid-19 będą oferowane osobom powyżej 65. roku życia, czyli kolejnej grupie priorytetowej. Rząd już wcześniej zapowiedział, że teraz celem jest zaszczepienie wszystkich pozostałych grup priorytetowych, czyli od piątej do dziewiątej, do końca kwietnia.

Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia nadzorujący program szczepień przeciw Covid-19, napisał w niedzielę na Twitterze, że rząd nie spocznie, dopóki szczepionka nie zostanie zaoferowana wszystkim osobom powyżej 50. roku życia do końca kwietnia, a następnie wszystkim dorosłym mieszkańcom kraju.

W Wielkiej Brytanii stosowane są obecnie dwie szczepionki przeciw Covid-19 - opracowane wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W przypadku obu Wielka Brytania jako pierwszy kraj dopuściła je do użytku, a następnie jako pierwsza zaczęła ich podawanie. Szczepienia w tym kraju rozpoczęły się 8 grudnia, prawie trzy tygodnie wcześniej niż w Unii Europejskiej.

Dzisiaj po południu brytyjski rząd podał, że w ciągu ostatniej doby wykryto 10 972 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 2 października zeszłego roku, i zarejestrowano 258 nowych zgonów z powodu Covid-19 - najmniej od 26 grudnia. Łączny bilans epidemii w tym kraju to 4 038 078 wykrytych infekcji i 117 166 zmarłych.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia? Rząd rozważa pomysł

AstraZeneca będzie produkować szczepionki w Niemczech

"The Sun": Pierwsza dawka szczepionki daje 64-65 proc. ochrony

UK: "Uniwersalna szczepionka" na koronawirusa możliwa za rok

UK rozpoczyna testy na skuteczność szczepionki AstraZeneca u dzieci

  Komentarze
  • Yogi
   14 lutego, 18:21

   Gdzie znalezli tylu naiwnych? Przeciez nawet jak sie zaszczepisz towyjezdzajac za granice czy wracajac i tak musisz zrobic test, zakupy robic w maskach i trzymac dystans

  • RobertL
   14 lutego, 19:11

   Super oby tak dalej

  • El klasiko
   14 lutego, 19:37

   I co z tego ze tyle zaszczepionych, niech sie szczepia roznicy nie widac lockdowny dalej sa, te szczepionki nic nie daja skoro dalej wszystko zamykaja, nie widze w tym sensu

  • Go ATLANTY
   14 lutego, 19:50

   ty to naprawde baran jestes. masakra

  • Bilans
   14 lutego, 20:07

   Na ok 66 mln mieszkancow UK, potwierdzonych zachorowan jest ok 4 mln przez 1 rok z czego zgonow ok 117 tys
   Czyli mniej niz 3% spoleczenstwa zachorowalo i z tych 3 % zmarlo mniej niz 3%... a w skali 66 mln to nawet 1 promil mieszk. nie zmarl na ta chorobe... a wiecej niz 97% chorujacych osob przezylo. Czy tylko ja dostrzegam tu jakas anomalie w twierdzeniu ze ta choroba jest tak bardzo niebezpieczna ze warto podawac nieprzetestowane szczepionki o watpliwej skutecznosci i watpliwych skladach...

  • Yogi
   14 lutego, 20:42

   Jako, że coraz częściej jakiś klient podszywa się pod mojego nicka będę atakował covidiotów z różnych nicków. Nara !

  • Tom
   15 lutego, 06:36

   Tylko po co? Gospodarka zrujnowana covidem i brexitem, City pustoszeje, a głupki się cieszą, że nawciskali ludziom szczepionek na grypę. Błazenada. Duma i głupota kroczą przed upadkiem.

  • Ja
   15 lutego, 08:11

   I bardzo dobrze brawo UK ze tak szybko szczepicie 👍

  • Dar
   15 lutego, 09:34

   czekam na informacje po imprezie na Krupowkach. Wzrosnie liczba chorych czy spadnie? Jak myslicie?

  • Anty
   15 lutego, 12:46

   @Dar. Nic nie będzie, spoko.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama