Menu

Większość Węgrów za wprowadzeniem euro

Większość Węgrów za wprowadzeniem euro
Obecnie nie ma na Węgrzech poważniejszej debaty gospodarczej na temat wprowadzenia euro. (Fot. Getty Images)
Dwie trzecie Węgrów opowiada się za jak najszybszym wprowadzeniem w kraju euro – wynika z sondażu ośrodka Pulzus Kutató dla portalu Napi.hu. Przyjęcie unijnej waluty nie jest obecnie na Węgrzech tematem w debacie publicznej.
Reklama

65 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie "Czy byłbyś za tym, żeby jak najszybciej wprowadzić euro zamiast forinta?", przy czym poparcie dla unijnej waluty jest silniejsze wśród mężczyzn (76 proc.) niż kobiet (55 proc.).

Respondenci różnią się też w ocenie wprowadzenia euro w zależności od wieku. Najbardziej popierają wspólną walutę osoby w wieku średnim, czyli 40-59 lat (71 proc.), a najmniej młodzi w wieku od 18 do 39 lat (58 proc.). Nie ma natomiast większych różnic między ankietowanymi w zależności od wykształcenia.

Portal Napi.hu podkreśla, że obecnie nie ma na Węgrzech poważniejszej debaty gospodarczej na temat wprowadzenia euro i żadna siła polityczna nie lobbuje za jak najszybszym przyjęciem unijnej waluty.

W 2019 roku minister kierujący kancelarią premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas oznajmił, że - według ekonomistów - wprowadzenie euro jest korzystne dla państwa członkowskiego, jeśli jego PKB osiągnie 90 proc. średniej dla UE. Ocenił, że w przypadku Węgier może to nastąpić w ciągu 10 lat.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1 000 osób.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   4 czerwca, 20:25

   Gdyby w Polsce przeprowadzono podobny sondaż na zlecenie Onetu lub GW,bez wątpienia wynik byłby lepszy.

  • Karol
   5 czerwca, 11:51

   Co za bzdety mieszkam w Budapeszcie i nikt z moich znajomych nawet o tym nie myśli a po odczytaniu im waszego artykułu poczuli oburzenie więc darujcie sobie takie brednie

  • Karok
   5 czerwca, 17:11

   Po 1. Nie większość Węgrów, a tylko większość z 1000 ankietowanych Węgrów!!!! Nie wprowadzajcie w błąd !+

  • Adam
   6 czerwca, 04:05

   Tusk to Niemiec,czego tu się spodziewać 😄

  • Dobry joke!
   7 czerwca, 07:37

   W przeciągu kolejnych kilku lat zaliczony zostanie upadek waluty pt.euro a komunistyczny sajuz UE odejdzie w nie pamięć.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama