Menu

Większość Polaków stołuje się na mieście i stawia na rodzimą kuchnię

Większość Polaków stołuje się na mieście i stawia na rodzimą kuchnię
Polacy coraz chętniej stołują się poza domem. (Fot. Getty Images)
Choć 93 proc. Polaków stołuje się na mieście, na ich talerzach wciąż króluje rodzima kuchnia - wynika z raportu 'Polska na talerzu 2019'. Mimo, że wiele mówi się o tym, iż śmieciowe jedzenie jest niezdrowe, sieci typu fast food są nad Wisłą coraz popularniejsze.
Reklama

Choć w porównaniu z zeszłorocznymi danymi odnotowano zaledwie jednoprocentowy spadek, wzrosła liczba tych, którzy restauracje odwiedzają nawet 2-3 razy w tygodniu (+3 proc. w porównaniu z 2018 r.).

Dlaczego Polacy tak chętnie wychodzą z domu na jedzenie? Przede wszystkim, jest to świetna okazja do spotkań - potwierdza to deklaracja 41 proc. ankietowanych. Kolejnym argumentem jest chęć poznania nowych, nieznanych dotąd smaków (38 proc.), a także możliwość spożycia posiłku w miejscu pracy lub nauki (30 proc.). Z kolei 7 proc. respondentów przyznało, że jadanie na mieście wynika po prostu z ich niechęci do gotowania.

"Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska" - można przeczytać w raporcie. Potwierdzają to wyniki badania: największą popularnością wśród lokali gastronomicznych cieszą się pizzerie (68 proc.).

Pizza niezmiennie pozostaje numerem jeden wśród zamawianych dań. (Fot. Getty Images)

Na zaszczytnym, drugim miejscu uplasowały się niepochwalane przez dietetyków sieci typu fast food (65 proc.). Co ciekawe, w przypadku tych lokali odnotowano 6 proc. wzrost w porównaniu z zeszłorocznymi danymi.

Trzecie miejsce przypadło zwykłym restauracjom (52 proc.), gdzie zazwyczaj można balansować między obiadem domowym a jedzeniem rodem z fastfoodowej sieciówki, wybierając np. kotleta z frytkami.

Jaką kuchnię najchętniej wybierają respondenci? Aż 82 proc. odpowiedziało, że polską, następnie włoską (61 proc.) oraz amerykańską (36 proc.), a także arabską (30 proc.).

Nie tylko chęć poznania nowych smaków (29 proc.), jest tym, co zachęca do jedzenia na mieście w konkretnych lokalach - również smak danej kuchni (51 proc.), ale i jej dostępność (21 proc.).

Raport "Polska na talerzu 2019" powstał w oparciu o badanie przeprowadzone na grupie tysiąca internautów powyżej 18. roku życia. Zrealizowało je IQS w kwietniu 2019 r. na zlecenie Makro Polska. 

  Komentarze
  • ReEmigrant
   12 września 2019, 21:27

   Bary mleczne rulez!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama