Menu

Większość Brytyjczyków: Do referendum ws. Brexitu "nie powinno było dojść"

Większość Brytyjczyków: Do referendum ws. Brexitu "nie powinno było dojść"
"Sondaż odzwierciedla rosnące poczucie publicznego zmęczenia sporem o Brexit". (Fot. Getty Images)
57 proc. dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii jest zdania, że lepiej by było, gdyby w 2016 r. w ogóle nie doszło do referendum ws. Brexitu - wynika z najnowszego sondażu zleconego przez 'The Observer'.
Reklama

Dla porównania, tylko 29 proc. brytyjskich wyborców uważa, że przeprowadzenie plebiscytu dotyczącego przyszłości ich kraju w Unii Europejskiej było słuszną decyzją.

Nowy sondaż odzwierciedla rosnące poczucie publicznego zmęczenia sporem o Brexit, który sparaliżował brytyjską politykę i podzielił kraj - zauważa "The Guardian".

Wśród osób, które w 2016 r. głosowały za pozostaniem w UE, przeważa opinia, że referendum nie powinno było się odbyć (87 proc.). Tylko 7 proc. z tej grupy sądzi, że był to dobry pomysł.

Opcję kolejnego referendum popiera 23 proc. wyborców. (Fot. Getty Images)

Jednak ci, którzy ponad 3 lata temu głosowali za Brexitem, nadal mają pogląd większościowy, choć malejący, że zorganizowanie referendum było słuszne. Tak uważa 57 proc. ankietowanych, w porównaniu do 32 proc., którzy dzisiaj nie popierają tej decyzji.

Opcję kolejnego referendum popiera 23 proc. wszystkich wyborców. Jednak jeśli chodzi o zwolenników konkretnych ugrupowań politycznych, to tylko 5 proc. sympatyków Partii Konserwatywnej jest "za" drugim plebiscytem, wobec 35 proc. głosujących na Partię Pracy.

Gdyby miało się odbyć kolejne referendum, za pozostaniem w UE opowiedziałoby się dzisiaj 43 proc. Brytyjczyków, a za Brexitem - 42 proc. 

Czytaj więcej:

Sondaż: Torysi z przewagą 16 pkt proc. nad laburzystami

  Komentarze
  • Mark111
   28 października 2019, 11:31

   Nie chce byc sceptykiem i staram sie zachowac zimna krew i poglady , ale jesli jest zgoda UE a przy tym " grzebanie " w nowej umowie jest zakazane , to jest to dostateczny powod do kolejnej przepychanki w parlamencie. DUP juz strzela fochy i nawiazuje do starych klimatow i zdrady. Fakty sa takie , ze umowy idealnej z definicji nie ma. Tylko kogo to obchodzi jak.kazdy przeciaga w swoja strone. Conz tego , ze referendum bylo bledem? Co dalej nie wie tak naprawde nikt .

  • Typ
   28 października 2019, 13:14

   Czyli lepiej nie pytać o prawdę bo się ją usłyszy

  • Tom
   28 października 2019, 13:50

   a gdzie byl Artukul w Guardian Socjalistycznej Gazecie pokroju gazety wyborczej Guardian jest tak wiarygodny jak gazeta wyborcza i fakty .Dlaczego nie przedrukowujecie gazet z drugiej strony punkty widzenia tylko dajecie przedruki gazet sosjalistycznej miedzynarodowki

  • Poncjusz piłat
   28 października 2019, 18:42

   Ale zdajecie sobie sprawe ze te sondaze robia w londynie najwiecej? Nikt nie pojedzie na zadupie sie pytac ludzi co maja rownie wielki wplyw co londyn. Brytyjczycy po zalondynem sa na bakier z ue.

  • Mmmm
   28 października 2019, 22:02

   Sami tego chcieli a teraz niwiedza jak wybrnac z tego.Zrobic drugie referendum i wszystko bedzie jasne anie meczyc wszystkich jednym i tym samym Angole

  • Vistula
   28 października 2019, 22:50

   Coś w tym porównaniu do GW jest, bo ten argument, że do referendum nie powinno było dojść, jest na poziomie tekstów takich właśnie Żakowskich, Kurskich czy Wrońskich. Jeszcze dowiemy się, że ponieważ ludzie tak zagłosowali jak zagłosowali to znaczy, że nie dorośli do demokracji.

  • Mark111
   29 października 2019, 10:15

   Jak przed referendum uruchomiono " zgiataczy mozgu " to wynik.musial byc taki. Inna sprawa , ze byl to totalny wyglup Camerona. Jeszcze inna , ze prawie polowa byla na NIE , a to dostateczny powod do wiecznej zadymy . To w tym kontekscie lekkie naduzycie jesli mowimy o dem9kratycznym wyborze itp. Zwykla wiekszosc to tez 2+ glosy!!! Ogolnie spieprzyli sami sobie zycie a i chyba innym tez zupelnie przy okazji. Mamy XXI wiek. Zycie bez granic jest jak chleb baltonowski a tu nagle zwrot o 180st! Lipa i tyle , co by nie mowic. Przekombinowali.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości