Menu

Wichury w Irlandii. Zamknięte lotniska, mieszkańcy bez prądu

Wichury w Irlandii. Zamknięte lotniska, mieszkańcy bez prądu
Fot. Getty Images
Setki odwołanych lotów, wstrzymany ruch pociągów, 260 tys. domów bez prądu - takie szkody w Irlandii wyrządziła sztormowa pogoda z wiatrem dochodzącym do 160 km/h. Wichury wyrządziły znaczne szkody materialne.
Reklama
Najbardziej poszkodowane są południowe i południowo-zachodnie hrabstwa Cork i Kerry. Lotnisko w Cork zamknięto ze względów bezpieczeństwa. Przejściowo zamknięte było także lotnisko Shannon. Lotnisko w Dublinie jest czynne, ale dyrekcja ostrzegła, że niektóre loty mogą zostać odwołane lub opóźnione.

W hrabstwie Kilkenny w południowo-wschodniej Irlandii policja ogłosiła stan klęski żywiołowej i zaapelowała do mieszkańców, by zostali w domach. Policja, służba zdrowia i lokalne władze samorządowe opracowały plan ratunkowy, którego priorytetem jest otwarcie nieprzejezdnych dróg do szpitala.

Niewykluczone, że nadzwyczajny plan ratunkowy zostanie ogłoszony także w hrabstwie Wexford. Podnosi się tam poziom wód w rzekach, choć jak dotąd nie ma rozległych podtopień. Sztormowa pogoda daje się we znaki zwłaszcza miejscowościom nadmorskim na zachodnim wybrzeżu.

Spółka kolejowa Iarnrod Eireann wstrzymała ruch pociągów między Dublinem a Cork, Kerry i Limerick. Pociągi nie kursują także między Limerick i Athenry. Uniwersytet w Limerick odwołał dzisiaj zajęcia. Szpital w tym mieście zwolnił lżej chorych pacjentów, przygotowując się na ewentualne przyjęcie wielu poszkodowanych w wyniku sztormowej pogody.

Najwyższy stan alarmowy, tzw. czerwony, obowiązuje w hrabstwach Munster, Connaught oraz Leinster, gdzie spodziewana jest sztormowa pogoda i silny wiatr - 80-100 km/h, w porywach do 130-170 km/h.

Mniej poważny stan zagrożenia, tzw. pomarańczowy, ogłoszono w hrabstwach Cavan, Monaghan i Donegal. Służba meteorologiczna Met Eireann ostrzega, że przy obecnym układzie pogodowym możliwe jest tornado.

Koncern telefoniczny Eircom otrzymał 11 tys. zgłoszeń o awariach linii telefonicznych. W Kerry, Limerick i Clare zakłócone zostało funkcjonowanie poczty.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama