Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość Polaków uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie

Większość Polaków uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie
Poczucie bezpieczeństwa Polaków wzrosło od ubiegłego roku. (Fot. Getty Images)
88 proc. badanych uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. 96 proc. sądzi też, że ich najbliższa okolica jest bezpieczna i spokojna. 83 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat nie padło ofiarą żadnego przestępstwa - wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

W corocznym badaniu CBOS zapytało ankietowanych o poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością w Polsce. Obecnie 88 proc. badanych uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Przeciwnego zdania jest 9 proc., a opinii na ten temat nie ma 3 proc.

"W stosunku do ubiegłego roku obserwujemy istotny wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków - o 5 punktów procentowych zwiększył się odsetek uważających Polskę za kraj bezpieczny, a o 4 punkty zmalał udział będących przeciwnego zdania w tej sprawie" - podało Centrum Badania Opinii Społecznej.

Ponadto 96 proc. respondentów sądzi, że bezpieczna i spokojna jest ich najbliższa okolica (dzielnica, osiedle, wieś). To tyle samo, co w ubiegłym roku. Przeciwne zdanie o swoim miejscu zamieszkania ma 3 proc., czyli o jeden punkt procentowy mniej niż rok temu.

Względem poprzedniego badania zmniejszyło się poczucie zagrożenia przestępczością. Według CBOS obawy, że padnie się ofiarą przestępstwa, ma 36 proc. badanych, czyli o 4 punkty procentowe mniej niż rok temu. 61 proc., czyli o 3 punkty procentowe więcej, takich obaw nie ma.

CBOS zapytał też o osobiste doświadczenia respondentów. Jak się okazało, 83 proc. z nich w ciągu ostatnich pięciu lat nie padło ofiarą żadnego przestępstwa.

"Wśród pozostałych najwięcej doświadczyło kradzieży (12 proc., tyle samo co w 2022 roku). Odsetek badanych, którym włamano się do domu, mieszkania lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia, sięga 5 proc. i nie zmienił się od 2020 roku. Umyślnego zranienia lub pobicia doświadczyło w ciągu ostatnich pięciu lat 2 proc. respondentów (bez zmian od 2020 roku)" - wyjaśniło CBOS.

W porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększył się z 1 proc. do 2 proc. odsetek ankietowanych, którzy zostali napadnięci i obrabowani. "O jeden punkt procentowy zmalał zaś udział osób, które padły ofiarą innych niż wymienione w pytaniu przestępstw, np. mobbingu, oszustwa, wycieku danych czy wyłudzenia (4 proc.)" - podało CBOS.

Badaniezrealizowano w dniach 11-20 kwietnia br. na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, liczącej 1 081 osób. Przeprowadzono je w ramach procedury mixed-mode, więc każdy respondent wybierał samodzielnie, czy wywiad będzie bezpośredni (CAPI), telefoniczny (CATI), czy internetowy (CAWI). Każda ankieta miała ten sam zestaw pytań i strukturę. Metodę CAPI wybrało 56,9 proc., metodę CATI 24 proc., a metodę CAWI 19,1 proc.

Czytaj więcej:

CBOS: Obecność Polski w NATO popiera 9 na 10 Polaków

80 proc. Polaków odczuwa negatywne emocje na zakupach. Politycy w czołówce "winnych"

Badanie: Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny

CBOS: Pogorszyła się ocena poziomu życia wśród Polaków

Jak Polacy oceniają obecnie swój poziom bezpieczeństwa?

CBOS: Spada liczba Polaków chcących bycia częścią UE

Raport: Zdecydowana większość Polaków szuka tańszych miejsc do zakupów

  Komentarze
  • Lono - Polak
   20 maja, 08:02

   Obecnie 88 proc. badanych uważa, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie" Jedyne co nam zagraża to Unia. Mówicie że UK? Wielką Brytanię grilują poza Unią a nas molestują w Unii. Przypadek UK ma działać jako przestroga.

  • Czytelnik anonimowy
   20 maja, 10:08

   Wlasnie wyszedł artykul ze urzad skarbowy w Polsce blokuje ludziom konta bankowe ktore pozniej jest trudno odzyskac i mozna wszystko stracic , doradcy ostrzegaja ludzi zeby gotowke trzymac w domu, bezpieczna? czytaliscie na onet pl co spotkało aktora Andrzeja Chyre? Sami sobie odpowiedzcie skoro takie sytuacje maja miejsce na kims znanym, a co dopiero przecietny polak czy czuje sie bezpiecznie , co za bzdury, a slyszeliscie o tym ze moga wam wejsc do domow i kazdemu zabrac doslownie wszystko wlacznie z domem czy mieszkaniem , takich czasow polacy sie doczekali w Polsce we własnej Ojczyznie .

  • Sowa
   20 maja, 14:11

   Takie też jest moje zdanie. Wróciłem po dekadzie w UK, innych krajach. Czuje się tu jak ryba w wodzie. Spokojnie żyję po latach tułaczki ( dzięki temu wiem co chcę i co jest w życiu ważne).Polska to moja Ojczyzna, Rząd mamy jak nigdy dotąd. Dba o nas, o Kraj. Jest dobrze. Pozdrawiam Ziomali.

  • Do sowa pusta głowa
   21 maja, 07:28

   Wez młotek i sie puknij raz a dobrze w swój , nie na pisze ze w mozg bo mozg to trzeba miec , puknij sie w swoj zryty pusty beret .

  • Wiolki
   23 maja, 21:19

   Czytelnik anonimowy stukin sie w glowe mlotkiem. Lemingi i glupki tylko czytaja one t wyborcz tvn itd. rusko-niemieckie gowno. tvn nie jest usa- moze tam zarejestrowany ale rzadzony przez ruskich poczytaj to sie dowiesz!!!
   Inteligenti ludzie ogladaj tvp.
   Pis nie jest idealny ale 1 Polski rzad od wojny. Polska rosnie w sile co denerwuje eu szfabska i nas tylko gnebia i oradaja. A cała opozycja to targiowica na uslugach szfabow i ruskich.
   Nie liczy sie gadanie a twarde DANE.
   Za Pis sa pieniadze kraj rozwija za targowicy prywatyzacjia spredzaz za grosze i praca w 2014 min 1240zl netto 4zl/

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.12.2023
  GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama