Menu

WhatsApp z rekordową karą 225 mln euro za naruszenie RODO

WhatsApp z rekordową karą 225 mln euro za naruszenie RODO
Gigant na rynku mediów społecznościowych zapowiedział już, że odwoła się od kary, którą uznał za "nieproporcjonalnie wysoką". (Fot. Getty Images)
Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych (IDPC) poinformowała, że nałożyła rekordową w historii Irlandii karę 225 mln euro na komunikator WhatsApp za naruszenia unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Reklama
Reklama

To druga największa kara w historii Unii Europejskiej związana z nierespektowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, po karze 746 mln euro nałożonej w czerwcu przez Luksemburg na koncern Amazon - przypomina agencja AFP.

IDPC nadzoruje Facebooka, który jest właścicielem WhatsApp, oraz jego podmioty w UE, ponieważ w Irlandii ten technologiczny gigant posiada swoją europejską siedzibę.

Śledztwo w sprawie WhatsApp rozpoczęło się w 2018 roku i dotyczyło głównie "zarządzania danymi pomiędzy samą aplikacją a innymi podmiotami Facebooka". Irlandzki urząd poinformował, że dopatrzył się "bardzo poważnych naruszeń" dotyczących przejrzystości działań aplikacji oraz "istotnych braków w informowaniu" użytkowników na temat korzystania z ich danych osobowych.

"Nierespektowanie przepisów transparentności może być szkodliwe dla innych podstawowych zasad ochrony danych" - przekazała IDPC.

Rzecznik WhatsApp wyraził sprzeciw wobec decyzji IDPC i ocenił, że kara jest "zupełnie nieproporcjonalna". Korporacja zamierza się odwołać od postanowienia irlandzkiego regulatora.

Jak przypomina AFP, skarg przeciw cyfrowym gigantom w Europie jest coraz więcej, a aktywiści oskarżają służby w Irlandii o zbytnią wobec nich pobłażliwość, spowodowaną ich zdaniem korzyściami, jakie ten kraj czerpie z podatków odprowadzanych na jego terytorium przez te firmy. 

Czytaj więcej:

WhatsApp wprowadzi ultimatum dla użytkowników, aby zaakceptowali nowy regulamin

Telegram "może być najbardziej niebezpiecznym komunikatorem na świecie"

  Komentarze
  • Żaba
   3 września, 15:44

   Ja nie kumam jak mozna w aplikacjach wpisywac swoje autentyczne dane...no nie kumam i już...i chyba juz niezakumam nigdy

  • Xaler
   3 września, 22:00

   Jeszcze niech sie wezma za PayPala

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.10.2021
  GBP 5.4395 złEUR 4.6018 złUSD 3.9502 złCHF 4.3054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama