Menu

Ważne zmiany w programie szczepień w Polsce

Ważne zmiany w programie szczepień w Polsce
10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle. (Fot. Getty Images)
10 marca rozpocznie się rejestracja osób przewlekle chorych, 15 marca rozpocznie się szczepienie tych osób - poinformował szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Reklama
Reklama

Minister poinformował o zmianach wprowadzonych w obszarze szczepień pacjentów przewlekle chorych. "Trzy podstawowe grupy to są pacjenci onkologiczni, pacjenci dializowani i pacjenci wentylowani mechanicznie. Do grupy 1b dołączone zostały osoby, które czekają na przeszczepy oraz pacjenci onkologiczni, którzy zostali zdiagnozowani, a jeszcze nie są leczeni" - podkreślił szef KPRM.

Jak dodał, zapisy na szczepienia dla tych osób rozpoczną się 10 marca, a sam proces szczepień rozpocznie się 15 marca. "Do 7 marca zakończymy szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - szkół podstawowych, średnich, wykładowców akademickich; ostatecznie do 14 marca proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony" - zaznaczył Dworczyk.

Szef KPRM przedstawił harmonogram szczepień przeciw COVID-19 w najbliższym czasie. Przekazał, że do najbliższej niedzieli, 7 marca, rząd planuje zakończyć szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - zarówno szkół podstawowych i średnich jak i wykładowców akademickich. Ostatecznie do 14 marca - jak dodał - proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony.

Zapowiedział ponadto, że w najbliższy poniedziałek, 8 marca, rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero. "Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca" - podkreślił Dworczyk.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle, a 15 marca rozpoczną się szczepienia dla tej grupy osób. "22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, potem w kolejnych dniach zaczną być sczepione kolejne roczniki" - dodał Dworczyk.

29 marca - jak kontynuował - rozpoczną się szczepienia grupy 1C. "W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo" - podał szef KPRM.

Czytaj więcej:

Przyłbica i szalik odpadają. Od dzisiaj Polacy mają nosić tylko maseczki

Polskie uzdrowiska wkrótce wznawiają działalność

Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka na koronawirusa

Trzecia fala epidemii w Polsce się rozpędza

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama