Menu

Watykański dziennik: Kobiety w Kościele są dyskryminowane

Watykański dziennik: Kobiety w Kościele są dyskryminowane
Wpływowy watykański dziennik ocenił, że "kobiety uważa się za mniej sprawne intelektualnie" i przypisuje się im mniej odpowiedzialne funkcje. (Fot. Getty Images)
Kobiety w Kościele, czasem także w Watykanie, bywają dyskryminowane, postrzegane jako osoby o 'mniejszych wartościach intelektualnych i zawodowych' - taka ocena znalazła się na łamach watykańskiego dziennika 'L'Osservatore Romano'.
Reklama

W najnowszym wydaniu dodatku do gazety, zatytułowanym "Kobiety, Kościół, Świat" podkreślono, że w środowisku kościelnym, także w Watykanie, na kobiety patrzy się jako na osoby "zawsze gotowe do służby, zawsze posłuszne wobec rozkazów przełożonych". Tak patrzą również inne kobiety - dodano.

W magazynie, ukazującym się co miesiąc wraz z "L'Osservatore Romano", pojawił się apel o "obalenie muru nierówności między kobietami i mężczyznami w Kościele". Jednocześnie zaznaczono, że w tej kwestii "wyjątek" na tle hierarchii stanowi papież Franciszek, bo pragnie on zmian w podejściu.

Jednym z poruszonych tematów w styczniowej edycji dodatku jest problem przemocy wobec zakonnic: zarówno seksualnej, jak i nadużywania wobec nich władzy ze strony ludzi Kościoła.

Czy papież Franciszek zmieni podejście Kościoła do kobiet? (Fot. Getty Images)

"Papież przełamał milczenie w sprawie przemocy" - przekazała watykańskiemu dziennikowi siostra Jolanta Kafka, przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich (UISG), polska zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek. Podkreśliła, że ta postawa papieża "daje nam możliwość, by mówić, być - także jako UISG - miejscem wysłuchania i pomocy nie tylko w obliczu przemocy seksualnej, ale wszelkiego nadużywania władzy".

"Nie ma nic gorszego niż czuć się ofiarą i nie móc znaleźć miejsca, w którym zostanie się wysłuchanym" - dodała siostra Kafka. Zwróciła uwagę na konieczność zaoferowania ofiarom "wsparcia terapeutycznego i prawnego", a także właściwego przygotowania, aby "kobiety były bardziej świadome swej godności i swoich praw".

Teolog i biblistka Marinella Perroni zaapelowała w dzienniku do ludzi Kościoła: "Dajcie przykład światu, także temu, który uważa się za cywilizowany , ale wciąż ma problemy z zaakceptowaniem tego, że między mężczyzną i kobietą nie ma kogoś, kto jest podmiotem i tego, kto jest przedmiotem".

Czytaj więcej:

Papież: Kościół nie jest międzynarodowym koncernem

Papież zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama