Menu

Watykan: Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań

Watykan: Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań
Watykan chce nasilić walkę z problemem pedofilii. (Fot. Getty Images)
Do końca tego roku w Państwie Watykańskim powstanie stały, publiczny i łatwo dostępny system zgłaszania przestępstw pedofilii i seksualnego wykorzystywania osób niepełnosprawnych. Poinformowano o tym wczoraj na łamach dziennika 'L'Osservatore Romano'.
Reklama

Szczegóły inicjatywy oraz procedur przedstawił wikariusz generalny Państwa Watykańskiego - kardynał Angelo Comastri w liście do szefów tamtejszych urzędów i asystentów duchowych.

Decyzja o wprowadzeniu nowego systemu to realizacja zalecenia papieża Franciszka, który dokumentem "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) na temat ochrony nieletnich i walki z nadużyciami oraz obowiązku ich zgłaszania nakazał utworzenie punktów przyjmowania zgłoszeń. Przepisy te obowiązują od 1 czerwca tego roku.

O powołanie systemu od dawna zabiegał papież Franciszek. (Fot. Getty Images)

Na mocy tego dokumentu mianowany został specjalny pełnomocnik ksiądz Robert Oliver z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

To do niego, jak postanowiono, mogą zgłaszać się wszystkie osoby mające informacje lub podejrzenia, że osoba nieletnia lub niepełnosprawna jest narażona na wykorzystywanie lub padła jego ofiarą, a także zawiadamiać o sygnałach zaniedbań ze strony władz kościelnych.

Nowy system zgłaszania przestępstw pedofilii i uchybień zostanie zintegrowany z zasadami wcześniej wprowadzonymi przez inne watykańskie instytucje.

Zaostrzenie walki z pedofilią w Kościele i przepisów zapowiedziano po lutowym szczycie w Watykanie, zwołanym przez papieża.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama