Menu

Walia chce zakazać palenia papierosów na zewnątrz

Walia chce zakazać palenia papierosów na zewnątrz
Czy nowe prawo przyjmie się w Walii? (Fot. Getty Images)
Walia będzie pierwszym krajem Zjednoczonego Królestwa, w którym nie będzie można zapalić papierosa 'pod chmurką'. Kontrowersyjna ustawa to efekt wezwania rządu Wielkiej Brytanii, aby stopniowo ograniczać prawa uzależnionych w przestrzeni publicznej.
Reklama

Obecnie w całym UK palenie jest zakazane jedynie w pubach i budynkach publicznych. Rząd Walii zamierza znowelizować jednak przepisy i zakazać całkowitego palenia na zewnątrz. 

Po wprowadzeniu nowego zakazu jedynym miejscem, w którym palacze będą mogli praktykować swój nałóg, będzie ich dom lub specjalnie wyznaczone strefy dla palących.

Walijscy politycy zapowiedzieli, że funkcjonariusze policji zamierzają surowo karać każdego, kto będzie próbował obejść nowe przepisy. 

Jak podkreślają eksperci, surowe prawo ma na celu ochronę tych, którzy nie palą tytoniu, a muszą wdychać dym papierosowy od osób uzależnionych.

"Z zadowoleniem odnotowuję fakt, że Walia wyróżnia się na tle Zjednoczonego Królestwa pod względem walki z palaczami i chronieniem młodych ludzi przed popadnięciem w nałóg" - skomentował nowe przepisy walijski minister zdrowia Vaughan Gething.

Prawo zakazujące palenia na zewnątrz ma zacząć obowiązywać od lata przyszłego roku.

Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie papierosy. Rocznie 60 tys. osób umiera z powodu chorób odtytoniowych – alarmuje z kolei polskie Ministerstwo Zdrowia.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama