Menu

Walia: Plombowanie zębów dopiero w 2021 r.?

Walia: Plombowanie zębów dopiero w 2021 r.?
17 marca w UK zawieszono wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które nie wymagają pilnej interwencji. (Fot. Getty Images)
Pojawiły się obawy, że rutynowa stomatologia, taka jak plombowanie zębów, będzie dostępna dla pacjentów w Walii dopiero w przyszłym roku - informuje BBC.
Reklama

Ze względu na zagrożenie koronawirusem, od 17 marca w Wielkiej Brytanii zawieszono wykonywanie zabiegów stomatologicznych, które nie wymagają pilnej interwencji. 

Przeprowadzanie niezbędnych czynności z użyciem urządzeń wysokoobrotowych, podczas których powstaje bioaerozol i rozprysk zawierający drobnoustroje, przeniesiono do utworzonych w całym kraju ośrodków opieki doraźnej (Urgent Dental Care, UDC).

Zgodnie z rządowymi planami, szerszy zakres świadczeń dentystycznych w Walii powróciłby w trzech etapach, ale dopiero w ostatnim - od stycznia 2021 r. - przywrócona małaby zostać rytynowa opieka stomatologiczna.

Lowri Leeke i jej koledzy z gabinetu denstystycznego w walijskim Merthyr Tydfil przyjmowali przed epidemią od 30 do 40 pacjentów dziennie; obecnie - "prawie wcale", bo wszystkie usługi w tym gabinecie zostały odwołane lub przełożone w czasie.

Wielu pacjentów czeka na leczenie już od lutego. (Fot. Getty Images)

"Tak było przez 11 tygodni. Jedyne leczenie, które możemy zapewnić, to usuwanie zębów, czego nie wszyscy chcą, ale niestety nie ma dla nas innej opcji" - przyznaje Leeke. "Myślę, że rutynowa stomatologia - jak wypełnienia - będzie dostępna dopiero w styczniu, co jest długim okresem zarówno dla pacjentów, jak i dla nas" - podkreśla.

Jak dodaje, ​​wielu pacjentów czeka na leczenie już od lutego. "Jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia masek, rękawiczek, a także do szorowania i utrzymywania wszystkiego w sterylności - nie rozumiem, dlaczego nie możemy zacząć działać normalnie wcześniej niż w styczniu" - zastanawia się dentystka.

Stomatolodzy z całej Walii chcą, aby umożliwić gabinetom oferowanie czegoś więcej niż tylko pilnej opieki.

Dr Colette Bridgman, która jest dyrektor naczelną ds. stomatologii w Walii (Wales' Chief Dental Officer), przyznała, że ​​walijski rząd rozumie obawy dentystów, a ​​wyznaczone przez władze etapy przywracania usług "mają charakter orientacyjny i powinny dać lekarzom czas na przygotowanie".

W Anglii dentyści otrzymali rządowe wytyczne, zgodnie z którymi mogą zacząć ponownie otwierać swoje gabinety od 8 czerwca.

Czytaj więcej:

Problemy dentystów w Anglii. "Ciężko leczyć pacjentów"

  Komentarze
  • Tom
   3 czerwca, 09:20

   Czyli nic sie nie zmieniło. Zawsze tylko mogą wyrwać dlatego brytyjczycy najbardziej szczerbatym narodem swita. W UK dentysci to jakas masakra, z resztą nie tylko oni, jak juz plombują, to bez borowania.

  • Rob.J
   3 czerwca, 10:17

   Tak jest . Bez zmiany. Angole bezzębni to nic nowego

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama