Menu

WHO o mieszaniu szczepionek: Nie ma podstaw, by to zalecać

WHO o mieszaniu szczepionek: Nie ma podstaw, by to zalecać
Wielka Brytania bada obecnie, jak działa mieszanie różnych szczepionek, ale wyniki tej analizy są spodziewane najwcześniej latem. (Fot. Getty Images)
Jak dotąd nie ma danych, na podstawie których można zalecić łączenie różnych szczepionek przeciwko Covid-19 - stwierdził ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Rogerio Gaspar. Decyzję zalecającą taką politykę w stosunku do niektórych pacjentów wydała wcześniej Francja.
Reklama
Reklama

Dyrektor WHO ds. regulacji leków i szczepionek odniósł się w ten sposób do decyzji francuskiego urzędu sanitarnego HAS, który zalecił, by osoby poniżej 55. roku życia, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneki, w ramach drugiej dawki dostały zastrzyk preparatu Pfizera lub Moderny. Ma to związek z rzadkimi przypadkami niebezpiecznych zakrzepów w tej grupie.

Jak podkreślił Gaspar, mieszanie różnych szczepionek, choć stosowane w niektórych innych chorobach, nie było jeszcze przedmiotem kompleksowych badań w przypadku szczepionek przeciwko Covid-19. Takie badanie jest prowadzone w Wielkiej Brytanii, ale wyniki spodziewane są najwcześniej latem.

Tymczasem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła w piątek, że obecnie nie ma żadnego związku między stwierdzonymi zakrzepami krwi a podaniem szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Jak dotąd zgłoszono cztery takie przypadki w USA.

"FDA jest świadoma informacji w Stanach Zjednoczonych o poważnych zdarzeniach zakrzepowo-zatorowych, czasami związanych z małopłytkowością, które wystąpiły u kilku osób po otrzymaniu szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnsson" - napisano w komunikacie.

"W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków" - dodano.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła badanie przypadków zakrzepów krwi u osób, którym podano szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

Szczepionka ta jest obecnie stosowana tylko w USA. W UE została dopuszczona do obrotu 11 marca 2021 r., jednak szczepienia z jej użyciem nie rozpoczęły się jeszcze w żadnym państwie unijnym. Ma to nastąpić w kwietniu.

Czytaj więcej:

EMA i brytyjski minister zdrowia: Szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna

Światowi przywódcy chcą "antycovidowego" traktatu

W UK wstrzymano testy szczepionki AstraZeneca na dzieciach

Ekspert: Lot samolotem sto razy groźniejszy niż AstraZeneca

W UK szczepionka AstraZeneca nie dla osób poniżej 30 lat

Szczepienia w Anglii "zapobiegły śmierci 10,4 tys. osób powyżej 60 lat"

EMA bada przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki Johnson & Johnson

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama