Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W wypadku samochodowym zginął Lars Vilks, twórca karykatury Mahometa

W wypadku samochodowym zginął Lars Vilks, twórca karykatury Mahometa
Islamscy fundamentaliści wielokrotnie grozili Vilksowi śmiercią. (Fot. BJORN LINDGREN/AFP via Getty Images)
W wypadku samochodowym w Markaryd w południowej Szwecji zginął wczoraj szwedzki rysownik i rzeźbiarz Lars Vilks. O artyście zrobiło się głośno w 2007 roku, gdy opublikowano karykaturę Mahometa jego autorstwa.
Reklama
Reklama

Vilksowi islamscy fundamentaliści wielokrotnie grozili śmiercią, był celem wielu ataków, dlatego od niemal 14 lat w codziennym życiu towarzyszyła mu ochrona.

Jak poinformowała szwedzka policja, w wyniku zderzenia ciężarówki z samochodem oprócz artysty zginęło również dwóch ochraniających go policjantów. Kierowca tira jest ranny. "Nie jest jasne, jak doszło do wypadku, ale na razie nic nie wskazuje, aby zamieszany był ktokolwiek inny" - podano w komunikacie.

Urodzony w 1946 roku Vilks był twórcą m.in. kontrowersyjnych rzeźb stworzonych bez pozwolenia w rezerwacie przyrody Kullaberg, przez co popadł w konflikt z lokalnymi władzami. Według szwedzkiego krytyka sztuki Dana Joenssona, Vilks "był twórcą, który budził emocje".

Na świecie jako rysownik stał się znany jako artysta walczący o wolność w sztuce, gdy w 2007 roku gazeta "Nerikes Allehanda" opublikowała jego karykaturę Mahometa z tytułem "Prawo do ośmieszania religii". Publikacja wzbudziła protesty i i zamieszki w krajach arabskich, al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów.

W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych za przygotowywanie zamachu na życie Vilksa skazana została Amerykanka Colleen LaRose, zwana "Jihad Jane", a w Irlandii w tym samym roku aresztowano siedem osób planujących zamach na niego. Artysta został zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali. W kolejnych latach dwóch sprawców próbowało podpalić jego dom. W 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny w Kopenhadze.

W ostatnim wywiadzie z września tego roku dla dziennika "Svenska Dagbladet" Vilks stwierdził, że "teraz rzadko się boi". "Myśl, że ktoś może mnie zaatakować pojawia się podczas publicznych wystąpień" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Holandia: Wilders zamiera ogłosić konkurs karykatur Mahometa

"Charlie Hebdo" ponownie publikuje karykatury Mahometa

59 proc. Francuzów popiera publikowanie karykatur Mahometa

Terroryści grozili pracownicy "Charlie Hebdo". Musiała uciekać z mieszkania

Anglia: Protesty przed szkołą. Nauczyciel pokazał uczniom karykaturę Mahometa

  Komentarze
  • Maro
   4 października, 10:44

   Zwykly prowokator. Tylko po to zeby zaistniec. Bez tych skandalow, nikt by o nim nie slyszal. Moim zdaniem nikt nie ma prawa osmieszac wierzen drugiej osoby. Jakie one by nie byly.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama