Menu

W angielskiej lidze rugby co piąty zawodnik ze wstrząśnieniem mózgu

W angielskiej lidze rugby co piąty zawodnik ze wstrząśnieniem mózgu
Rugby to dość agresywny sport, a jego uprawianie naraża zawodników na wiele kontuzji. Na zdj. David Strettle (po lewej) z Saracens. (Fot. Getty Images)
Jeden na pięciu graczy zawodowej ligi rugby w Anglii doznał wstrząśnienia mózgu w sezonie 2018/19. Pod tym względem był to drugi najgorszy sezon w historii - poinformowała tamtejsza federacja.
Reklama

"W sezonie 2018/19 21 procent graczy doznało co najmniej jednego wstrząśnienia mózgu w trakcie meczu" - napisano w raporcie federacji. Według tego dokumentu, łącznie odnotowano w meczach 166 wstrząśnień mózgu oraz 38 podczas treningów. Ten rodzaj urazu już ósmy rok z rzędu jest główną przyczyną kontuzji w zawodowym rugby.

Średnio co 50 minut w meczu dochodziło do wstrząśnienia mózgu (20,4 przypadków na 1000 rozegranych minut), a częściej tylko w sezonie 2016/17 (20,9 przypadków na 1000 minut).

Raport opublikowano w czasie, gdy wielu byłych rugbistów, w tym reprezentanci Anglii i Walii, zapowiedziało złożenie pozwów sądowych, domagając się odszkodowania od swoich macierzystych federacji. Niektórzy z nich cierpią na wczesną demencję lub przewlekłą encefalopatię pourazową.

Czytaj więcej:

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama