Menu

W UK w ciągu roku ubyło ponad 160 tys. Polaków

W UK w ciągu roku ubyło ponad 160 tys. Polaków
W UK ubywa imigrantów z Polski, choć wciaż stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym kraju. (Fot. Getty Images)
Na koniec 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 738 tys. osób mających polskie obywatelstwo, co oznacza, że w drugiej połowie zeszłego roku ich liczba spadła o 77 tys., a w stosunku do poprzedniego roku, aż o 162 tys. - wynika z ogłoszonych dziś danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS).
Reklama
Reklama

To drugi z rzędu w publikowanych co pół roku przez ONS statystykach demograficznych tak znaczący spadek liczby obywateli polskich - po 83 tys. w pierwszej połowie 2020 roku, co było największym spadkiem w jednym półroczu od momentu rozpoczęcia masowych migracji Polaków po wejściu Polski do UE i otwarcia brytyjskiego rynku pracy w 2004 roku. Oznacza to, że w ciągu całego 2020 roku liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 162 tys. i niemal dokładnie wróciła do poziomu z 2013 roku - wówczas było to 736 tys.

Od 2004 roku liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii rosła nieustanie do 2016 roku, po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 roku osiągnęła rekord - ONS szacował, że było ich wówczas 1,02 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym duży spadek nastąpił pomiędzy połową a końcem 2018 roku - o 80 tys., następnie w ciągu 2019 roku liczba ustabilizowała się na poziomie ok. 900 tys., zaś w 2020 roku znów znacząco spadła.

Podobnie wyglądają szacunki dotyczące osób urodzonych w Polsce. Według stanu na koniec 2020 roku, ich liczba wynosiła 691 tys., czyli o 55 tys. mniej niż w połowie 2020 roku i o 127 tys. mniej niż na koniec 2019 roku. Natomiast w porównaniu ze szczytowym momentem, na koniec 2017 roku, zmniejszyła się ona już o 231 tys. Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii. W drugiej są wprawdzie także Polacy, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, ale jest to wyraźna mniejszość.

Dane o spadku liczby Polaków pojawiają się w czasie, gdy Wielka Brytania zmaga się z poważnymi brakami kadrowymi. (Fot. Getty Images)

Obywatele polscy pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba - 738 tys. - jest prawie dwa razy większa niż będących na drugim miejscu obywateli Rumunii - 384 tys. Dalej znajdują się obywatele Irlandii, Indii i Włoch.

Z kolei wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych za granicą osoby urodzone w Polsce - 691 tys. - były na drugim miejscu. Więcej było tylko osób urodzonych w Indiach - 880 tys., zaś na miejscach 3-5 znalazły się osoby urodzone w Pakistanie, Irlandii i Rumunii.

Spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend odpływu z tego kraju obywateli państw UE. ONS szacuje, że na koniec 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,49 mln obywateli państw UE - o 217 tys. mniej niż rok wcześniej oraz o 315 tys. mniej niż na koniec 2017 roku, który był szczytowym momentem. Jeśli chodzi o mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych w krajach UE, to ONS ocenia ich liczbę na koniec 2020 roku na 3,53 mln, co jest spadkiem o 79 tys. w ciągu roku i o 168 tys. w stosunku do szczytowego momentu w 2017 roku.

Ogółem ONS szacuje, że na koniec 2020 roku populacja Wielkiej Brytanii wynosiła 66,282 mln, co oznacza wzrost o 276 tys. w stosunku do stanu na koniec 2019 roku. Z tej liczby 9,5 mln to osoby urodzone za granicą, a 6,1 mln - niemające brytyjskiego obywatelstwa.

Czytaj więcej:

Polska atrakcyjnym kierunkiem dla obcokrajowców

Eksperci: "Ożywienie gospodarcze w UK zagrożone"

  Komentarze
  • Juhas
   17 września, 17:34

   Co za brednie! Hindusów mieszka w UK mniej niż Polaków i Rumunów? W samym Leicester jest ich ok 100 tys, Birmingham ponad 200 tys. A gdzie reszta wyspy?

  • Prawdziwe info
   17 września, 17:51

   Widac po parkach, mniej puszek po piwie lezy, no i w metrze juz nie przygladaja sie zapijaczone chwiejace sie czerwone nosy z puszka piwa w rece. jeszcze drugie 160 tys i zostana tylko ci porzadni i bedzie czysto w parkach.

  • Anty
   17 września, 18:15

   Nie tylko polakow Bo wieletnie firmy zamknely biznesy w UK. To juz zadna atrakcja I uniowcy nie chca Tu byc. Niedlugo parlamentarzysci beda cleaners w hotelach i pracowac na farmach Bo nie ma rak do pracy. Promuja afryke I indie to I tak skoncza.....nie da sie patrzyc juz na London a jubilaci ktorzy odwiedzili London po 30latach byli przerazeni ze ci z indii czuja sie jak u siebie I Maja wrogi wzrok. Emeryci uciekli z londynu na drugi dzien chiciaz mieli zaplacony pobyt na 5dni. Co za kraj ojczysty ze rodowici anglicy czuja sir zagrozeni.

  • GbPL
   17 września, 18:18

   Naprawdę tylko !!!!! Moim zdaniem dużo więcej ! Nie wierze ze tylko 160 tys !!! Jakieś chu owe dane! Jestem prawie pewien!

  • Ruda
   17 września, 19:13

   Że niby najwięcej jest wciąż Polaków? Ciekawe bo jeśli patrzę po ludziach na ulicy to co drugi to rumun / rumunka

  • Ja
   17 września, 20:01

   Co się dziwić, za darmo (minimum) nikt nie będzie pracował, tym bardziej terez po brexicie.

  • Andrzej z Cardiff
   17 września, 20:17

   Jeszcze więcej wyjedzie po pandemii tylko trol JoBo będzie zachwalal swoją rzeźnię jaki on to nie bogaty bo udało mu się do polszy pojechać na wakacje, ale w UK kokosów nie ma równie dobrze mógłbym zarobić w innym kraju mój kolega z żoną się przeniósł pod Dublin a pracuje z żoną w Dublinie, mówił że jest po prostu super kraj podobny pracy od groma a płace wyższe pracowałem z nim osiem lat na taśmie to mu wierzę.

  • Taka prawda
   18 września, 00:39

   Mniej Polakow wiecej pracy ..
   A laweczka z menelami spod sklepu z 15 zostalo 5 ...
   W Dublinie lepiej to jedz ...
   Hindusi majo wrogi wzrok ha ha ha

  • Polak
   18 września, 00:53

   Moim zdanie a jestem tu ponad 16 lat brakuje 80 procent polaków

  • JoBo
   18 września, 07:18

   @Andrzej z Cardiff. Już nie @Jan z Birmingham ? Jedź gościu do Irlandii. Nikt ci nie broni. Ale w końcu zbierz się do kupy i wyjedź. Dublin fajne miasto, pełno pubów. Fajna muza, ale co ty możesz wiedzieć o rocku ? A mnie zostaw w spokoju. Ja zostaję. Do Dublina mogę polecieć co najwyżej na mecz, jak w 2015. Miałem bilety na Euro 2020 do stolicy Irlandii, ale wiadomo srandemia. I koniecznie zobacz pomnik Phila Lynotta. Ale dla ciebie, pisowskiego kmiota, to chyba nie te klimaty. Zenek i disco polo ? Tego nie znajdziesz w Dublinie. Ale zawsze możesz zainstalować sobie satelitę i oglądać tvp.

  • Www
   18 września, 09:52

   Do JoBo - ale z Ciebie burak. Wypowiadasz sie jak typowy PiSior. Mam nadzieje ze tacy prosci ludzie jak Ty kiedys wyjada z UK.

  • Gal
   18 września, 11:23

   Jobo z rzezni wszytkich ruga
   Czy to lekarz, chlop od pluga,
   On jest przecie madry taki
   Z geba chama dla niepoznaki.
   Mowi ludziom - glupie kmioty!
   Choc sam wyglad ma idioty,
   Za to wnetrze ma bogate,
   Droga fure, piekna chate.
   Dumny bardzo jest on z siebie,
   Miejsce pewne czeka w niebie.
   Swiety Bojo Rzeznik hardy,
   Pelny swinskiej jest pogardy.

  • Andrzej z Cardiff
   18 września, 12:11

   Do Jobo jaki Jan z Birmingham ? gościu ty nieźle masz narypane pod czachą!!

  • Też 14 lat w Anglii
   18 września, 13:35

   Do Polak Masz rację coś tu się nie zgadza wyliczenia albo sa fałszowane albo coś Strasznie dużo ludzi pożegnałem ostatnio na imprezie pożegnalnej którzy zwyczajnie wracali do Polski wydaje mi się że brytole celowo oszukują naprawdę masa ludzi wróciła .

  • JoBo
   18 września, 14:33

   Ooo, widzę, że już wiersze są o mnie. Brawo wy ! Chyba szef hejterni dorzucił wam parę pensów( a może groszy ? ) za wpis ? A może ułożycie piosenkę ? Taką w waszym stylu. Disco polo !!! Czekam. @Gal, ty prawie, jak ten anonim. Tylko on pisał po łacinie. I tak nie kumasz, o czym piszę. Dalej, do roboty, muzyczka i Zenek ze Slawomirem już się boją konkurencji. @ Andrzejku, to ty jeszcze nie w Irlandii ?

  • Tłumaczka UK
   18 września, 18:57

   Widzę że komentarze blokowane celowo nie wstyd wam ? na stronie ONS wyraźnie pisze ponad 200 tysięcy wyjechało z UK emigrantów EU.

  • Andrzej z Cardiff
   18 września, 20:56

   A przypominam sobie ! Ja tak dla niepoznaki. Raz Jan, raz Andrzej, a raz Karol.

  • Kinga
   18 września, 21:32

   Jak straszna cenzura tutaj jest napisalam tutaj komentarz i nie został puszczony tylko dlatego ze nie spodobał się cenzorowi bo nie był po jego myśli oto do czego my doszliśmy tutaj wciska się ludziom że to jy normalne.

  • Gal
   19 września, 08:47

   Jobo, moj drogi Rzezniku! Dewiza, ktora sie w zyciu kieruje to plus ratio quam vis, lecz w twoim przypadku z pewnoscia jest plus vis quam ratio, co jest akurat korzystne dla twojej pozycji w ubojni, ale pewnie i tak nie kumasz o czym pisze.

  • JoBo
   19 września, 10:09

   @Gal. Jedno pytanie : Czy ja Ciebie obraziłem ? NIE. Czy Ty mnie obraziłeś mnie ? TAK. Więc czemu próbujesz grać...trudno mi nazwać kogo, podpierając się przy tym łaciną ? Nigdy, nikogo w komentarzach nie obraziłem, chyba, że, ktoś robi to pierwszy. Pozdro.

  • Mario
   19 września, 10:14

   Do @ Ja - A dlaczego tylko za minimum ? Ja jestem wiekowy , w miare zdrowy i nie za silny , od kilku lat na budowie . Praca przynieś , podaj , pozamiataj to teraz minimum 13F/h , a coraz częściej 14 - 16 . Ile spece zarabiają to sobie tylko możesz wyobrazić . Daj ogłoszenie tylko na 1 dzień o taką prace na np. Ideed , Total Job , CV Library czy Reed to będziesz miał telefon średnio co pół godziny od rana do wieczora + kilka s.m.sów .

  • Tymczasowy UK
   19 września, 11:15

   Jobo to zwykły trol niepracujący siedzący w domu mający czas na trolowanie, kogo ty chcesz tutaj udawać ? że niby pracujesz w rzeźni bajki ty możesz małym dzieciom pisać

  • Tymczasowy UK
   19 września, 13:05

   A wiecie dlaczego mam ksywę tymczasowy. Bo od 5 lat chcę wyjechać z Anglii, ale mnie nie stać. Czytam, że można dostać 2,5 tysiąca za opuszczenie UK i bilet do Polski, ale nie wiem, jak to załatwić. A z komputera w bibliotece mogę korzystać tylko godzinę dziennie. Zawsze tracę za dużo czasu na hejt i na inne rzeczy nie ma czasu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.10.2021
  GBP 5.4395 złEUR 4.6018 złUSD 3.9502 złCHF 4.3054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama