Menu

W UK "trzeba znieść przepisy ws. braku zasiłków dla niektórych imigrantów"

W UK "trzeba znieść przepisy ws. braku zasiłków dla niektórych imigrantów"
Na listach NRPF znajdują się nie tylko azylanci czy nielegalni imigranci, ale także obywatele UE. (Fot. Getty Images)
Przepisy imigracyjne, które ograniczają niektórym imigrantom możliwość pobierania zasiłków, muszą zostać zawieszone. W przeciwnym razie 1 milion osób może popaść w biedę - ostrzegła ponadpartyjna grupa brytyjskich posłów.
Reklama

Mowa o wprowadzonej w 2012 r. regule No Recourse to Public Funds (NRPF), która uniemożliwia pracownikom migrującym, którzy mają prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, ubieganie się o wiele świadczeń społecznych.

Na listach NRPF znajdują się nie tylko azylanci czy nielegalni imigranci, ale także obywatele UE - wśród nich Polacy, którzy nie przepracowali w Wielkiej Brytanii okresu wymaganego do pobierania zasiłków.

Parlamentarna komisja do spraw prac i emerytur stwierdziła, że istnienie NRPF ​​"zmusiło wielu obcokrajowców do pozostania w domu w trudnej sytuacji lub wyjechania do pracy, przez co mogli zarazić się Covid-19 lub rozprzestrzeniać wirusa" - informuje "The Guardian".

"Ogromna liczba ludzi zmaga się z codziennymi kosztami utrzymania podczas tego kryzysu". (Fot. Getty Images)

"Podczas pandemii nie możemy dopuścić do tego, aby ludzie, z których niektórzy są kluczowymi pracownikami i personelem medycznym pierwszej linii, w pełni przestrzegali restrykcyjnych wytycznych dotyczących zdrowia, a jednocześnie odmawia się im pełnego dostępu do systemu świadczeń socjalnych" - napisano w raporcie.

W związku z tym posłowie zalecili brytyjskiemu rządowi zawieszenie przepisów zabraniających korzystania ze środków publicznych dla osób, które posiadają kategorię NRPF.

W raporcie podkreślono, że "z powodu przestarzałego i złożonego sposobu, w jaki zarządza się świadczeniami tradycyjnymi", z pomocy rządu nie mogą korzystać nie tylko migranci, którzy mają prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, ale też wielu samozatrudnionych.

"Luki w przepisach sprawiły, że ogromna liczba ludzi zmaga się z codziennymi kosztami utrzymania podczas kryzysu koronawirusowego" - zaznaczono w analizie parlamentarnej komisji.

Czytaj więcej:

Problemy z zasiłkiem? Mieszkańcy UK proszeni o informacje

Nawet pół miliona osób w UK może stracić dach nad głową

Milion pracowników w UK "bez pomocy finansowej rządu"

Życie bez pracy w "zablokowanej" Wielkiej Brytanii

  Komentarze
  • Andre
   22 czerwca, 23:37

   Od dawna mowi sie, ze Angole dostaja inne zasilki niz imigranci ijest to praa. Placimy takie same podatki jak ci rasisci.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama