Menu

W UK powstanie "autostrada" dla dronów

W UK powstanie "autostrada" dla dronów
Drony to przyszłość rozwoju wielu gałęzi przemysłu. (Fot. Getty Images)
Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii może zostać otwarta pierwsza powietrzna autostrada dla dronów. Jeśli jej testy przebiegną pomyślnie, podobne strefy powstaną nad innymi miastami kraju - informuje BBC.
Reklama

Autostrada o nazwie Arrow Drone Zone ma być testowana w leżącym na zachód od Londynu mieście Reading. Przestrzeń powietrzna zarezerwowana dla dronów ma mieć ok. 8 kilometrów długości oraz 500 metrów szerokości.

Za projektem stoi brytyjski deweloper Altitude Angel, który zamierza wynająć strefę komercyjnym operatorom dronów. Ideą jest wyznaczenie specjalnych korytarzy powietrznych, w których będą mogły poruszać się duże i ciężkie bezzałogowce z ładunkami.

Altitude Angel zapewnia, że stworzyła system "wykrywania i unikania", który ma zapobiegać konfliktom dronów z innymi samolotami. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, podobne strefy powstaną nad innymi miastami Wielkiej Brytanii. 

Brytyjski urząd lotnictwa cywilnego (CAA) przekazał, że Altitude Angel jest jedną z wielu firm, które chcą ulepszyć bezpieczne komercyjne wykorzystanie dronów, np. do dostarczania przesyłek.

"Nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, jak umieścić drony w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej, w której masz wszystko - od paralotni po odrzutowiec, z których duża część nie kontaktuje się z kontrolerami ruchu lotniczego ani nie wysyła sygnałów elektronicznych" - zauważył w rozmowie z BBC Jonathan Nicholson, zastępca dyrektora CAA.

Podkreślił przy tym, że decyzja dotycząca korytarza testowego dla dronów zostanie podjęta "dość szybko".

Czytaj więcej:

Do polskich miast wlecą roboty

Obowiązkowa rejestracja dronów lub £1 000 kary

Polski dron, który będzie ratować życie

USA: Drony kontrolujące przestrzeganie zachowania dystansu społecznego

Wielka Brytania rozpocznie testowanie dostaw do szpitali przez drony

  Komentarze
  • I niech ktos
   26 września, 14:48

   powie ze pieniedzy rzad nie ma , co za marnotractwo i snobizm , ludzie na swiecie chodza glodnie nie majac dachu nad glowa , a tu wywalone pieniadze na cos co nikomu nie jest potrzebne ,tylko tym debilom rzadowym

  • Robur
   26 września, 15:57

   Technologia zabiera ludziom pracę

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama