Menu

W Szwecji "wkrótce może dominować" wariant wirusa z UK

W Szwecji "wkrótce może dominować" wariant wirusa z UK
W Szwecji jedna trzecia przypadków tzw. brytyjskiej mutacji wirusa została wykryta u osób, które nie były w UK. (Fot. Getty Images)
W Szwecji spada liczba zakażeń koronawirusem, lecz potwierdza się coraz więcej przypadków zmutowanego wariantu z Wielkiej Brytanii. 'Może on wkrótce być dominujący' - ogłosił główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.
Reklama

Od piątku do poniedziałku odnotowano 9 123 przypadki koronawirusa, to o około 10 proc. mniej niż w tym samym okresie tydzień temu.

Służby medyczne zarejestrowały kolejne przypadki zmutowanych wariantów. Liczba tzw. brytyjskiej wersji koronawirusa wzrosła z 55 do 95, z czego jedna trzecia została wykryta u osób, które nie podróżowały do Wielkiej Brytanii. Natomiast u trzech turystów z RPA potwierdzono południowoafrykański wariant koronawirusa.

Według Tegnella, choć jedynie 1 proc. próbek poddawanych jest selekcjonowaniu na obecność zmutowanych wersji, w Szwecji nie ma "powszechnego rozprzestrzenienia się tzw. brytyjskiego wariantu, jak w Wielkiej Brytanii oraz Danii". "Mamy też lepszą sytuację niż w Norwegii, gdzie zakażenie tą wersją koronawirusa ma charakter klastrowy" - stwierdził Tegnell.

W ten sposób szwedzki epidemiolog odniósł się do wykrytego przez norweskie władze ogniska tzw. brytyjskiej wersji koronawirusa w mieście Nordre Follo. Infekcje pojawiły się w tamtejszym domu opieki, gdzie na Covid-19 zmarło dwóch pensjonariuszy, a także ośrodku zdrowia, przedszkolu oraz szkole.

Rząd Norwegii zdecydował o zamknięciu Oslo oraz dziesięciu okolicznych gmin, a w kolejnych 15 miejscowościach wprowadzono zaostrzone środki kontroli. Z kolei Szwecja w związku z wybuchem ogniska od poniedziałku zamknęła granicę z Norwegią.

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła we wtorek o 242 do 11 247. Łączna liczba przypadków koronawirusa to 556 289. Jednocześnie spada liczba pacjentów covidowych. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 277 pacjentów, to o 18 proc. mniej niż przed tygodniem. W Szwecji statystyki koronawirusowe podawane są od wtorku do piątku.

Czytaj więcej:

Szwecja uwierzyła w "odporność stadną". Strategia okazała się porażką

W Danii i Szwecji kolejne przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa

Norwegia zamyka Oslo. Winny szczep wirusa z UK

Szwecja: Rząd zamyka granicę z Norwegią w związku z ogniskiem brytyjskiego szczepu koronawirusa

Norwegia: Rośnie liczba przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa pod Oslo

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama