Menu

W Szkocji zakaz odwiedzin w domach rozciągnięty na cały kraj

W Szkocji zakaz odwiedzin w domach rozciągnięty na cały kraj
Nowe restrykcje zaczną obowiązywać od piątku. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Szkocji nie będą się mogli spotykać w domach z członkami innych gospodarstw domowych - ogłosiła dzisiaj po południu szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon w ramach nowych działań w celu zatrzymania epidemii koronawirusa.
Reklama

Podjęte w Szkocji decyzje, tak jak to już było w przeszłości, idą dalej niż te ogłoszone dwie godziny wcześniej przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, które odnoszą się tylko do Anglii.

"Środki, które dziś ogłaszam, są ciężkie - nie będę udawała, że jest inaczej - ale nie stanowią one pełnowymiarowej blokady w rodzaju tej nałożonej w marcu. W rzeczywistości dzisiejsze środki są próbą uniknięcia kolejnej blokady" - oświadczyła Sturgeon w szkockim parlamencie.

Zgodnie z nimi, zakaz odwiedzin w domach, który obecnie obowiązuje w Glasgow i niemal całej środkowo-zachodniej Szkocji, zostaje od piątku rozciągnięty na cały kraj, choć wyłączone będą z niego dzieci do lat 12, samotni rodzice z dziećmi czy pary, które nie mieszkają razem.

W przypadku spotkań w publicznych przestrzeniach zamkniętych, jak restauracje czy puby, oraz na otwartych przestrzeniach, w mocy pozostają dotychczasowe regulacje, czyli maksymalnie sześć osób z dwóch gospodarstw domowych.

"Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się to zrobić, jest fakt, że nasze wstępne dane sugerują, iż ograniczenie to zaczyna spowalniać wzrost liczby przypadków w zachodniej Szkocji. Jeśli więc rozszerzymy je teraz na cały kraj, wcześnie i prewencyjnie, mamy nadzieję, że pomoże to w obniżeniu liczby R (wskaźnika transmisji wirusa - przyp. red.) i przywróceniu kontroli nad wirusem" - wyjaśniła Sturgeon.

Tak samo jak w Anglii puby, bary i restauracje będą musiały być zamykane o godz. 22:00, a wszyscy, którzy mogą pracować z domów, powinni to robić. Sturgeon zapowiedziała, że mogą zostać wprowadzone prawne regulacje mające wymóc na pracodawcach, by w sytuacjach gdy praca zdalna jest możliwa, zapewniali, by w ten sposób była wykonywana.

Zakaz spotykania się w domach przez członków różnych gospodarstw domowych we wtorek po południu wchodzi w życie także w Irlandii Północnej.

Czytaj więcej:

Szkocja: Policja będzie mogła zakończyć "domówkę"

Szkoły w Szkocji: Część uczniów z nakazem zasłaniania twarzy

Nowe restrykcje w Glasgow. W Szkocji kwarantanna dla przyjazdów z Grecji

Naczelni lekarze UK zgodni: Czas wejść na 4. z 5 poziomów zagrożenia wirusem

W UK znów powyżej 4 000 zakażeń

Johnson ogłosił dodatkowe restrykcje. Mogą obowiązywać przez 6 miesięcy

  Komentarze
  • Do 22
   22 września, 17:22

   nikt sie nie zarazi ? hahahaha

  • Haha pandemia strachu
   23 września, 10:11

   Nadal..nikt normalny nie pozwoli sobie odebrac wolnosci..suwereni prawa naturalnego patrza. media upadna rozliczenia i odszkodiwania ida wielka para.kto tak napisal w necie...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Reklama