Menu

W Rzymie polemika na tle zakazu ruchu samochodów z silnikiem diesla

W Rzymie polemika na tle zakazu ruchu samochodów z silnikiem diesla
Zanieczyszczenie powietrza w Rzymie jest rekordowo wysokie. (Fot. Getty Images)
Polemikę wywołała w Rzymie decyzja burmistrz Virginii Raggi, która z powodu wysokiego poziomu smogu także dziś, czwarty dzień z rzędu wprowadziła zakaz jazdy w godzinach szczytu wszystkich samochodów z silnikiem diesla, w tym - tych najnowszej generacji.
Reklama

Ten zakaz jest zbędny i absurdalny; burmistrz chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza blokując najmniej trujące je samochody - podkreślają w mediach eksperci przeciwni tej inicjatywie.

Wszystkie auta z silnikiem diesla, również te z normą emisji spalin Euro 6, nie mogą jeździć w godzinach od 7:30 do 10:30 i od 16:30 do 20:30. Taki zakaz obowiązuje od wtorku.

W ocenie specjalistów zakaz ruchu pojazdów najnowszej generacji, których wpływ na środowisko jest nieznaczny, jest pozbawiony sensu.

"Pyły zawieszone pochodzą w połowie z ogrzewania budynków, a cały transport, nie tylko samochody, odpowiada za 10 proc. zanieczyszczeń" - przekazał ekspert w dziedzinie mobilności Pier Luigi del Viscovo.

Decyzja burmistrz wzbudziła wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)

Jak zaznaczył, jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza są pyły z nawierzchni podnoszone przez koła jadących aut.

"Wystarczyłoby umyć ulice, by drastycznie obniżyć poziom pyłów" - dodał. Zdaniem znawcy ruchu drogowego, decyzja o objęciu zakazem aut Euro 6 jest "pozbawiona podstaw".

Podobnego zdania jest Maria Vittoria Prati z włoskiego Komitetu Badań Naukowych, która argumentuje, iż dzięki rozwiązaniom technologicznym zastosowanym w najnowszych silnikach diesla auta te nie przekraczają limitów zanieczyszczenia.

"W Rzymie nikt nie myje ulic" - alarmuje dziś dziennik "Il Messaggero".

W Turynie na północy, gdzie podobnie jak w Rzymie utrzymuje się w tych dniach wysoki poziom pyłów zawieszonych, przystąpiono do mycia ulic.

Czytaj więcej:

Rzym: Zapalone światła mają odstraszać złodziei

Jeden bilet do Koloseum, Forum Romanum i innych zabytków

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama