Menu

W Rzymie otwarto wystawę o działalności Jana Karskiego

W Rzymie otwarto wystawę o działalności Jana Karskiego
Karski nazywany był "człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust". (Fot. Twitter/@Anna_M_Anders)
'Jan Karski. Misja dla ludzkości' - to tytuł wystawy i spotkania poświęconych emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się wczoraj w Rzymie. Ekspozycję zorganizował Instytut Polski we współpracy z władzami Wiecznego Miasta.
Reklama

Specjalny wieczór dedykowany świadkowi Holokaustu i autorowi raportu dla aliantów na temat zagłady Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce odbył się w Domu Pamięci i Historii nad Tybrem. Jest to placówka powołana przez władze Rzymu w celu kultywowania pamięci o ruchu antyfaszystowskim, walkach o wyzwolenie Włoch i najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej.

Na wystawie przedstawiono fotografie, kopie dokumentów i zapisków oraz publikacje przybliżające życie i działalność Karskiego, nazywanego "człowiekiem, który chciał zatrzymać Holokaust".

Podczas otwarcia wystawy podkreślano, że obecnie panuje ogólne, powierzchowne podejście do historii, w rezultacie czego zapomina się o tak ważnych jej postaciach, jak Jan Karski.

W spotkaniu w Domu Pamięci i Historii uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i Jadwiga Pinderska-Lech, dyrektor wydawnictwa Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ambasador Anders podkreśliła, że upamiętnienie polskiego bohatera jest bardzo potrzebne, bo w wielu krajach wiedza na temat historii Polski jest niewielka. 

Wystawa, która została otwarta na sześć dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, będzie czynna do 27 lutego br. W jej ostatnim dniu odbędzie się spotkanie z autorami wydanej we Włoszech powieści graficznej "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust": dziennikarzem Marco Rizzo i rysownikiem Lelio Bonaccorso. Ich publikacja ukaże się ponownie 24 stycznia br. jako dodatek do dziennika "La Repubblica".

Książka w oryginalnej formie komiksu została wydana po raz pierwszy w 2014 roku w przypadającą wówczas setną rocznicę urodzin polskiego emisariusza, prawnika i dyplomaty. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Karski jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. (Fot. Wikipedia)

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w ich kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 roku w Waszyngtonie.

Czytaj więcej:

Londyn przekazuje £300 tys. na Fundację Auschwitz-Birkenau

"The Sunday Times" o sporach wokół rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Londyn: Dyskusja na temat wkładu Rządu RP w ratowanie Żydów podczas Holokaustu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama