Menu

W Portugalii wojsko wychodzi na ulice

W Portugalii wojsko wychodzi na ulice
Siły zbrojne w najbliższych dniach podejmą się dodatkowych zadań. (Fot. Getty Images)
Rząd Portugalii skierował na ulice miast żołnierzy w związku z epidemią koronawirusa. W pierwszej kolejności będą oni pomagać osobom bezdomnym.
Reklama

Dzisiaj portugalskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły zbrojne w najbliższych dniach podejmą się też dodatkowych zadań, m.in. dezynfekcji miejsc publicznych oraz domów spokojnej starości, w których stwierdzono ognisko koronawirusa.

Resort potwierdził też, iż armia udostępniła na użytek publicznego systemu opieki zdrowotnej w związku z epidemią około 2 300 łóżek. Znajdują się one na terenie obiektów wojskowych w największych portugalskich aglomeracjach.

Od piątku portugalska armia prowadzi rekrutację wśród byłych wojskowych oraz ich rodzin dla osób, które chciałyby wykonywać wolontariat w okresie epidemii i pomagać na terenie obiektów wojskowych w opiece nad chorymi. Poszukiwani są szczególnie lekarze, pielęgniarki, farmaceuci oraz psycholodzy.

W pierwszej kolejności wojsko będzie pomagać osobom bezdomnym. (Fot. Getty Images)

Tymczasem od wczoraj trwa konflikt pomiędzy pracownikami portugalskiej służby zdrowia a rządową agendą, tzw. Generalną Dyrekcją Zdrowia (DGS). Władze tej instytucji wydały bowiem zakaz udawania się na urlopy członkom personelu placówek medycznych w czasie epidemii koronawirusa.

Środowisko medyczne kontestuje zarówno zakaz udawania się na urlopy, jak i wydane wczoraj przez DGS oświadczenie, z którego wynika, że personel medyczny pracujący z chorymi na Covid-19 "nie wykonuje zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia".

Wczoraj wieczorem Ministerstwo Zdrowia Portugalii szacowało liczbę osób zainfekowanych koronawirusem na 2 060, a zmarłych na 23.

Czytaj więcej:

Portugalia: Szczyt zachorowań na Covid-19 w maju

WHO: Nie wystarczy objąć kraju kwarantanną, by pokonać koronawirusa

Hiszpania ogranicza wjazd dla obcokrajowców

30 proc. zakażonych "skarży się na utratę węchu lub smaku"

  Komentarze
  • WIERNY LUDZKOŚCI
   24 marca, 21:11

   jESLI WOJSKO NIE BEDZIE MIALO RACJI LUB BEDZIEE NADUZYWALO LUDZKICH GRANIC TEZ MOZNA je LATWO POKONAC. I LUDZIE TO ZROBIA. aLE TO ICH SPRAWA.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama