Menu

W Polsce epidemia koronawirusa "nie ustąpi do końca kwietnia"

W Polsce epidemia koronawirusa "nie ustąpi do końca kwietnia"
Polska jest teraz "zdecydowanie na krzywej wzrostowej". (Fot. Getty Images)
Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka epidemia koronawirusa w Polsce nie skończy się do końca kwietnia. W jego ocenie w kraju powinien być szerszy dostęp do diagnostyki w kierunku wykrywania tego wirusa
Reklama

"Nie ustąpi to do końca kwietnia, zobaczymy, jak to będzie wyglądało w maju" - ocenił Flisiak, który jest też kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodał, że trzeba obserwować, kiedy nastąpi szczyt epidemii w kraju.

Zauważył, że w krajach, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej, oprócz krajów azjatyckich, jeszcze tego szczytu nie ma. Podał przykład Włoch, gdzie w raporcie WHO z 19 lutego nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, a 24 lutego "raport mówił już o 48-50 rozpoznanych zakażeniach".

"To ilustruje, jak bardzo szybko potrafi się to zmieniać i my teraz jesteśmy zdecydowanie na krzywej wzrostowej" - stwierdził i dodał, że na początku kwietnia będzie można ocenić, czy ten szczyt osiągnęliśmy i czy będzie stabilizacja codziennej liczby zachorowań.

Zdaniem naukowca, niepokoi niedostateczny dostęp do diagnostyki. "Owszem, to jest już ponad 20 laboratoriów, które pracują, to jest te kilka tysięcy testów, ale to jest mało" - powiedział Flisiak. Dodał, że gdy WHO powtarza, aby przeprowadzać jak najwięcej testów, to "w kraju powinny być podejmowane bardziej intensywne działania".

W ocenie Flisiaka, zakażeń koronawirusem w kraju jest więcej niż podają statystyki. "Jest duża grupa osób, które nie mają żadnych objawów, a są nosicielami wirusa i one sprzyjają rozprzestrzenianiu zakażeń" - wyjaśnił. Stąd - jak dodał - bardzo słuszny jest apel, aby m.in. unikać zgromadzeń, zachować od siebie odstępy między osobami w kolejce.

"To szczególnie istotne, bo musimy zdawać sobie sprawę, że wśród nas są zdrowi, ale zakażeni, którzy mogą rozprzestrzeniać to zakażenie, nie ze swojej winy, nie można ich za to winić, każdy z nas może ulec zakażeniu i znaleźć się w takiej sytuacji" - stwierdził Flisiak.

Odnosząc się raz jeszcze do liczby wykonywanych testów, powiedział, że laboratoria badają metodami zaawansowanymi technologicznie, na wyniki trzeba czekać kilkanaście godzin, a czasem dłużej, bo wyniki wymagają potwierdzeń. Dlatego - jak ocenił - powinny być szeroko stosowane tzw. testy szybkie.

"One nie są idealne, ale są lepsze i czulsze w wykrywaniu niż kryteria kliniczne, czyli pytanie o kontakt z osobą zarażoną, które, gdy cała Europa zalana jest zakażeniami, nie mają zupełnie sensu" – zaznaczył. "Te testy powinny być jak najszybciej masowo wprowadzane" – dodał.

W jego ocenie, powinno być też więcej punktów diagnostycznych. To – jak podkreślił – powinno pomóc w zwalczaniu epidemii, a alternatywą "jest całkowita kwarantanna dla wszystkich". Do tej pory w kraju potwierdzono 492 przypadki koronawirusa. 5 osób zmarło.

Czytaj więcej:

Niemiecka armia w stanie gotowości, by pomóc w walce z pandemią

Już 3 983 zakażeń w UK. 177 osób nie żyje

Koronawirus we Włoszech: 1,2 procent zmarłych "nie miało żadnej innej choroby"

W Chinach rosną obawy przed drugą falą epidemii

Naukowcy określili pełny kod genetyczny koronawirusa

  Komentarze
  • Do końca
   22 marca, 07:54

   kwietnia ? kto to tyle czasu wymyślił ? haha , raczej tyle czasu co na całym świecie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama