Menu

W Polsce będą nowe dowody osobiste

W Polsce będą nowe dowody osobiste
W Polsce zmieni się wygląd dowodów osobistych. (Fot. TVN24/MSWiA)
Nowe wzory dowodów osobistych, w których znajdzie się m.in. podpis posiadacza i flaga UE z oznaczeniem państwa, przedstawiono na wideokonferencji wiceszefa MSWiA w Polsce Pawła Szefernakera i ministra Marka Zagórskiego. W warstwie elektronicznej dokumentu od 2 sierpnia znajdą się odciski palców.
Reklama
Reklama

Na wideokonferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski przedstawili szczegóły rozwiązań ujętych w projekcie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, która dostosowuje przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Regulacja, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych, zakłada m.in. wprowadzenie do nich drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.

Rozporządzenie, jak wyjaśnił Szefernaker, wymaga także dostosowania warstwy graficznej dowodu do wytycznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Projekt nowych wzorów dokumentów na wideokonferencji zaprezentował Mariusz Kujawski, przewodniczący zespołu roboczego MSWiA.

W nowym dowodzie, jak mówił, można zauważyć kilka zmian. To m.in. dodanie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast zmieniono napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Według projektu, nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia. Szefernaker podkreślał przy tym, że nie będzie przymusu wymiany dowodów. Od 2 sierpnia będą one wydawane tym, których dokument utracił ważność, czy też tym, którzy ukończyli 18 lat i nie mają jeszcze dowodu. Według Zagórskiego, ważność aktualnego dokumentu utraci w tym roku ok. 1,5 mln Polaków, a 18 lat skończy 360 tysięcy osób.

Zagórski zaznaczył, że po dwóch latach, odkąd wydawane są dowody z warstwą elektroniczną, taki dokument posiada ok. 5 mln obywateli. Drugi etap tych zmian, jak ocenił, ma "słodko-gorzki smak".

Z jednej strony dowód będzie bezpieczniejszy i będzie dawał więcej możliwości, ale z drugiej – jak podkreślił Zagórski – formuła i rodzaj zabezpieczeń dokumentu nie będą pozwalały na składanie wniosków online. Minister zaznaczył, że trwają prace nad rozwiązaniem, aby taki wniosek mogła złożyć jednak osoba, która już raz wyrobiła dowód w tej formule. "Ale to jeszcze przed nami" – zastrzegł.

Dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 (dla osób niepełnoletnich) i 10 lat. Jak zauważył Zagórski, wszyscy Polacy dowód z warstwą elektroniczną uzupełnioną o drugą cechę biometryczną powinni mieć w 2031 roku.

Dowody osobiste w Polsce wprowadzono w 1928 roku, a od 1951 r. ich posiadanie jest obowiązkowe. W Wielkiej Brytanii dowody osobiste przestały obowiązywać od 2011 r. i od tego czasu nie mogą być używane do identyfikacji. 

Polskie dowody osobiste, podobnie jak niektóre unijne, często stawały się obiektem krytyki władz Wielkiej Brytanii, które zwracały uwagę na to, jak łatwo je podrobić i jak wiele niebezpieczeństw wiąże się z ich używaniem.

Czytaj więcej:

Ponad milion Polaków ma e-dowód. Co zrobić, aby go zdobyć?

Priti Patel: Wielka Brytania jest bezpieczniejsza bez UE

  Komentarze
  • Super
   13 kwietnia, 09:34

   Na co to komu potrzebne?

  • Kasia
   13 kwietnia, 09:55

   slucham??? : "W Wielkiej Brytanii dowody osobiste przestały obowiązywać od 2011 r. i od tego czasu nie mogą być używane do identyfikacji. "???

  • Fajnie
   13 kwietnia, 12:50

   Ale piepszenie. To będzie cyfrowy dowód z danymi biometrycznymi i innymi rzeczami. Po to jest wymiana plus symbol podległości pod unie

  • Tom
   13 kwietnia, 14:18

   Komunistyczny wynalazek.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama