Menu

W Irlandii powiększa się zarobkowa przepaść

W Irlandii powiększa się zarobkowa przepaść
Starszy menedżer w Irlandii zarabia obecnie ponad 3 razy więcej niż absolwent uczelni. (Fot. Getty Images)
Różnice w wynagrodzeniach osób rozpoczynających karierę zawodową a pracowników na najwyższych stanowiskach wzrosły w ciągu ostatniej dekady o ponad 5 procent - informuje Independent.ie.
Reklama

Nowe dane pokazują, że różnica w wynagrodzeniach irlandzkich pracowników wzrosła znacząco w porównaniu do średniej europejskiej, która kształtowała się na poziomie 1,6 proc.

Jednak irlandzkie 5 proc. to nic, patrząc na to, co działo się przez ostatnie 10 lat na brytyjskim rynku pracy. W Wielkiej Brytanii różnica między wynagrodzeniem początkującego pracownika, a osoby doświadczonej wzrosła od 2008 r. aż o ponad 9 procent.

Zdaniem ekspertów, firmy za bardzo skupiają się na pracownikach z wysokimi kwalifikacjami. (Fot. Getty Images)

Z badania firmy konsultingowej International wynika, że ​​starszy menedżer w Irlandii zarabia obecnie 3,4 razy więcej niż absolwent uczelni. Rzeczniczka firmy, Korn Ferry, tłumaczy to "rosnącą tendencją stagnacji płac pracowników o niższych kwalifikacjach". "Irlandzkie firmy koncentrują obecnie swoje wydatki na kreatywnych i technicznych stanowiskach wyższego szczebla" - dodaje ekspertka.

"Irlandia może doświadczyć historycznego sukcesu w zatrudnieniu, ale bańka może pęknąć, jeśli przedsiębiorstwa nie zaczną podnosić kwalifikacji pracowników niższego szczebla, aby zniwelować rosnące luki w umiejętnościach" - napisano w raporcie.

Irlandzka siła robocza cieszy się od kwietnia ubiegłego roku jednym z największych spadków bezrobocia (z 5,9% do 4,5%) w UE. "To dzięki temu, że Irlandia ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii" - wyjaśnia ekonomista Jim Power. "Warto jednak zwrócić uwagę na ostrzeżenia Banku Centralnego przed twardym Brexitem, który może sporo zamieszać na rynku pracy" - podsumowuje ekspert.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama