Menu

W Glasgow zaczynają się HME w Lekkoatletyce. Startuje 32 Polaków

W Glasgow zaczynają się HME w Lekkoatletyce. Startuje 32 Polaków
Iga Baumgart-Witan ma duże szanse na medal w Glasgow. (Fot. Facebook/Iga Baumgart-Witan)
Reprezentacja Polski na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow liczy 32 osoby. Marcin Lewandowski na 1 500 m, Piotr Lisek w skoku o tyczce czy sztafeta kobiet 4x400 m mogą obronić tytuły z Belgradu w 2017 roku. Szanse na medal mają także inni polscy lekkoatleci.
Reklama

W składzie jest 11 medalistów (licząc łącznie zawodników biegających w sztafecie) z Belgradu, gdzie Polska zdobyła 12 krążków wygrywając w klasyfikacji medalowej. Tytułu mistrza Europy nie będzie bronił tylko Adam Kszczot (RKS Łódź), który w 2019 roku zrobił sobie pierwszą od wielu lat przerwę i nie startował pod dachem. Na 400 m indywidualnie nie wystartuje Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław), który dwa lata temu był srebrnym medalistą HME.

Pozostałe 10 krążków, które stanowiły polską zdobycz w stolicy Serbii, jest do powtórzenia. Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), która w 2017 roku zdobyła srebrny medal jest współliderką europejskich tabel z wynikiem 7,08.

Piotr Lisek (OSOT Szczecin) w Glasgow będzie bronił tytułu mistrza Europy w skoku o tyczce. Wśród zgłoszonych do mistrzostw zawodników ma najlepszy wynik w sezonie - 5,83.

Brązowy medalista z Belgradu z 2017 roku Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) ma czwarty wynik wśród zgłoszonych zawodników, ale przemawia za nim wieloletnie doświadczenie w walce o medale najważniejszych imprez.

Wielkim faworytem w biegu 4x400 metrów pań jest polska sztafeta, która ma w tym roku niezwykle silny skład. Dodatkowo Polki Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz) oraz Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) przewodzą światowym listom na 400 m. Ta druga dwa lata temu w stoli Serbii zajęła trzecie miejsce.

Brąz z Belgradu przywiozła także Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin), która tym razem mierzy na 1500 m nawet w wygraną, chociaż jej wielką rywalką będzie reprezentantka gospodarzy Laura Muir.

Marcin Lewandowski został wczoraj wybrany na kapitana reprezentacji polskich lekkoatletów startujących w halowych mistrzostwach Europy w Glasgow. "Każdy z zawodników z naszej ekipy może do mnie przyjść i zapytać, o co tylko chce" - podkreślił "Lewy".

Lewandowski na 1 500 m będzie bronił tytułu halowego mistrza Europy. W tym roku poprawił już rekord kraju na tym dystansie, a także rekord Polski w biegu na milę. Być może zdecyduje się jednak na start w biegu na 800, gdzie o złoty medal może być zdecydowanie łatwiej. Na 1500 m wystartują bowiem świetni bracia z Norwegii - Ingebrigtsenowie - z rewelacyjnym 18-latkiem Jakobem na czele.

Najtrudniej obronić tytuł mistrzowski będzie w skoku wzwyż mężczyzn. Złoty medalista z Belgradu Sylwester Bednarek (RKS Łódź) znajduje się póki co w słabszej dyspozycji i jedzie do Szkocji bez minimum. Poziom tej konkurencji w Europie jest jednak w tym roku wyjątkowo niski, więc być może nawet skoczenie 2,27 czy 2,28 może dać medal w tej konkurencji.

Trudno ocenić realnie dyspozycję złotego medalisty w pchnięciu kulą sprzed dwóch lat Konrada Bukowieckiego (AZS UWM Olsztyn), bo zmagał się on do tej pory z chorobą i problemami zdrowotnymi. Wśród faworytów finału pchnięcia kulą w Glasgow, bo tam nie będzie eliminacji, jest także Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała) - złoty medalista z Berlina z otwartego stadionu, ale on nie przepada za startami w hali. Złoto dwa lata temu miała też męska sztafeta 4x400 m, ale jej zawodnicy po życiowym sukcesie - złotym medalu mistrzostw świata pod dachem rok temu w Birmingham i ustanowieniu rekordu świata - nieco spuścili z tonu. W tej konkurencji nigdy jednak do imprezy mistrzowskiej nie można być niczego pewnym.

Polacy nie są bez szans także w walce o medale na 800 m - Mateusz Borkowski (RKS Łódź) i Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów). Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) na 60 m ppł czy jej imienniczka w pchnięciu kulą - 23-letnia Kardasz (KS Podlasie Białystok) mają także takie ambicje. Niektórzy eksperci, jako możliwą niespodziankę wskazują Tomasza Jaszczuka (AZS AWF Katowice) w skoku w dal, ale on do tej pory nie miał szczęścia do stawania na podium, chociaż zajmował już czwarte i piąte miejsca w najważniejszych imprezach.

Skład reprezentacji Polski na halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce (Glasgow, 1-3 marca):


K O B I E T Y

60 m
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice)

400 m, 4x400 m
Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz)
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)
---
Małgorzata Hołub-Kowalik (KL Bałtyk Koszalin)
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław)
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
Justyna Saganiak (UKS 55 Łódź)

1 500 m
Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin)

60 m ppł
Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin)
Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków)

pchnięcie kulą
Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok)

M Ę Ż C Z Y Ź N I

60 m
Remigiusz Olszewski (CZWS Zawisza Bydgoszcz SL)

400 m, 4x400 m
Karol Zalewski (AZS AWF Katowice)
---
Dariusz Kowaluk (AZS WF Warszawa)
Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław)
Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław)
Tymoteusz Zimny (WKS Śląsk Wrocław)

800 m
Mateusz Borkowski (RKS Łódź)
Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów)

800 m, 1 500 m
Marcin Lewandowski (CZWS Zawisza Bydgoszcz SL)

60 m ppł
Dominik Bochenek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Damian Czykier (KS Podlasie Białystok)

skok wzwyż
Sylwester Bednarek (RKS Łódź)
Norbert Kobielski (MKS Inowrocław)

skok o tyczce
Piotr Lisek (OSOT Szczecin)
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

skok w dal
Tomasz Jaszczuk (AZS AWF Katowice)

trójskok
Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław)

pchnięcie kulą
Konrad Bukowiecki (KS AZS UWM Olsztyn)
Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko- Biała)
Jakub Szyszkowski (AZS AWF Katowice)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama