Menu

W Barcelonie wielotysięczny marsz poparcia dla jedności Hiszpanii

W Barcelonie wielotysięczny marsz poparcia dla jedności Hiszpanii
Do Barcelony przybyli Hiszpanie z całego kraju. (Fot. Getty Images)
Wczoraj ulicami Barcelony przeszła wielotysięczna manifestacja zwolenników jedności Hiszpanii. Marsz, który wiódł głównymi ulicami stolicy Katalonii, zbiegł się ze świętem narodowym Hiszpanii, Dniem Hiszpańskości, zwanym potocznie Dniem Kolumba.
Reklama

Z szacunków organizatorów, na których powołuje się dziennik "ABC", wynika, że w uroczystości uczestniczyło łącznie 200 tys. obywateli Hiszpanii, nierzadko pochodzących z innych części kraju. Większość uczestników wczorajszego wydarzenia dotarła na manifestację z flagami narodowymi.

Wśród zwolenników jedności kraju, obecnych w Barcelonie, nie zabrakło czołowych polityków hiszpańskich ugrupowań centroprawicowych: Partii Ludowej (PP) i Ciudadanos (Cs), a także prawicowej Vox. Niespodziewanie od wydarzenia odcięły się w tym roku władze Partii Socjalistów Katalonii (PSC).

Uczestnicy wydarzenia wielokrotnie nawiązywali podczas marszu do katalońskiego separatyzmu. W tłumie wznoszono hasła przeciwne regionalnemu rządowi Quima Torry, a także osadzonym w więzieniu separatystycznym politykom: "Tylko faszyści popierają przewroty!", "Niech żyje Hiszpania!", "My również jesteśmy Katalonią!", "Winni do więzienia!".

Wielu mieszkańców Hiszpanii obawia się, że Katalonia odłączy się od kraju i utworzy niezależne państwo. (Fot. Getty Images)

Uczestnicząca w wydarzeniu szefowa frakcji PP w Kongresie Deputowanych Cayetana Alvarez de Toledo stwierdziła, że "mimo obecności w Katalonii separatystów, w regionie tym mieszkają też liczni Hiszpanie". "Są oni dumni z życia w Hiszpanii" - dodała.

Manifestacja w stolicy Katalonii odbyła się na dwa dni przed spodziewanym werdyktem Sądu Najwyższego Hiszpanii w sprawie 12 separatystów katalońskich. Jutrzejszy wyrok zakończy trwający od 12 lutego proces katalońskich polityków oskarżonych o organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.

Wprawdzie od piątku hiszpańskie media spekulują co do rzekomo podjętej już przez sędziów SN decyzji, ale część informacji wzajemnie się wyklucza. Według jednego ze źródeł, katalońscy separatyści mogą poza karami więzienia otrzymać też wieloletnie kary pozbawienia praw publicznych.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Katalońscy separatyści tworzą oddziały zbrojne

Hiszpania: Zatrzymani separatyści planowali atak na parlament Katalonii

  Komentarze
  • PolonusUK
   13 października 2019, 09:23

   Timmermans nie wyzywa ich od nazistow i faszystow ? Dziwne....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama