Menu

W Anglii coraz więcej miast zakazuje palenia przed pubami i restauracjami

W Anglii coraz więcej miast zakazuje palenia przed pubami i restauracjami
Większość klientów pubów popiera ​​zakaz palenia przed lokalem. (Fot. Getty Images)
Już pięć jednostek administracyjnych w Anglii zakazało palenia na zewnątrz pubów, kawiarni i restauracji, a inne samorządy planują wkrótce pójść w ich ślady - informuje brytyjski dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

W dobie pandemii kultura jedzenia na świeżym powietrzu sprawiła, że ​​problem palaczy wokół pubów czy restauracji zyskał nowy wymiar. Zeszłego lata w Izbie Lordów bez skutku podjęto próbę przeforsowania poprawki do ustawodawstwa, aby chodniki wokół lokali gastronomicznych były wolne od dymu.

Jednak rady Northumberland, Durham, North Tyneside, Newcastle i City of Manchester zakazały palenia na odcinkach chodnika, na których puby czy restauracje mają "covidową licencję" na ustawianie stolików. Takie specjalne pozwolenia wprowadzono w zeszłym roku, by sektor gastronomiczny mógł szybciej stanąć na nogi po koronawirusowym kryzysie.

Również hrabstwo Oxfordshire w środkowej Anglii chce zakazać palenia na terenach przed pubami, a do 2025 roku zamierza być wolne od dymu tytoniowego - to pięć lat wcześniej niż zakłada rządowy plan dla całej Anglii.

Oxfordshire planuje również podjęcie ostrzejszych działań, aby zakazać sprzedaży tytoniu osobom poniżej 18. roku życia i zniechęcać do palenia w domach, samochodach, w okolicy placów zabaw i przy szkołach.

Deborah Arnott z organizacji Action on Smoking and Health (Ash) stwierdziła w rozmowie z "The Guardian", że większość klientów pubów popiera ​​zakaz palenia na chodnikach. "Nasze badania pokazują, że dwie trzecie społeczeństwa chce, aby obszary poza pubami i kawiarniami były wolne od dymu. Ludzie często narzekają, że jeśli wyjdą na zewnątrz, muszą siedzieć wśród palaczy" - wskazała.

Tymczasem naczelny lekarz Anglii, Chris Whitty, ostrzegł, że w czasie pandemii "palenie prawdopodobnie zabiło więcej ludzi niż Covid". "Rak płuc jest obecnie zabójcą numer jeden w przypadku nowotworów w Wielkiej Brytanii" - podkreślił podczas wykładu w Gresham College w Londynie.

Szacuje się, że palenie przyczynia się do śmierci ok. 90 tys. osób w Wielkiej Brytanii rocznie.

Czytaj więcej:

Od dziś zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w UE i UK

Od 2024 r. papierosy nie będą sprzedawane w holenderskich supermarketach

Badania: Byli palacze także narażeni na zgon z powodu COVID-19

Rekordowy wzrost liczby palaczy w UK po lockdownie

Darmowe e-papierosy dla palaczy w brytyjskich szpitalach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.07.2021
  GBP 5.3766 złEUR 4.5954 złUSD 3.9017 złCHF 4.2540 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama